İş hayatımızda ya da özel yaşantımızda yaşadığımız olumsuzluklar, yoğun çalışma temposunun kendimize ya da sevdiklerimize ayıracağımız vakti çok daha kısıtlı hale getirmesi gibi durumlar çoğunlukla bizi strese sokmakla kalmayıp verimli ve mutlu bir yaşam sürmemize de engel oluyor. Bu negatif durumdan kaçınmanın yolu ise iş ve özel hayatımızı birbirinden nasıl ayıracağımızı öğrenmekle ve hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımız için ikisi arasında bir denge kurmaktan geçiyor. Bu dengeyi kurabilmek için izlenebilecek adımlardan bazılarıysa şöyle:

  1. Kendinizi Gözlemleyin

Mevcut durumunuzu analiz etmek, dengeli bir yaşama ulaşmanın ilk adımıdır. İşinizle ilgili yaptıklarınız ve kişisel aktiviteleriniz de dahil olmak üzere bir hafta boyunca yaptığınız her şeyin kaydını tutun. Bu şekilde elde edeceğiniz veriler; zamanınızı nasıl kullandığınızı ya da nerede kaybettiğinizi anlamanıza ve gerekli aksiyonları almanıza yardımcı olacak.

  1. Gününüzü Planlayın

Başarılı insanlar genellikle işlerini planlar ve daha sonra bu planları uygularlar. Siz de ister not defterinize ister elektronik cihazlarınızdan birine; önünüzdeki gün ve akşam için yapmanız gerekenleri ve yapmak istediklerinizi not edin. Bu planlama için güne başlarken sadece 10 –15 dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Üstelik gerçekleştirdiğiniz her planın üzerini çizmek de size ayrı bir mutluluk verecektir.

  1. Sınırlarınızı Belirleyin

Hem iş yerinizde hem evinizde neleri yapıp yapmayacağınıza dair adil ve gerçekçi sınırlar belirleyin. Örneğin evdeyken işle ilgili e-posta ve mesajları kontrol etmeyeceğiniz, sadece kendinize ve sevdiklerinize ayıracağınız bir zaman aralığı belirleyin ve kendi koyduğunuz bu kurala uymaya özen gösterin.

  1. İşi İşte Bırakın

Gün içinde her ne yaşamış olursanız olun, iş yerinizde olanları, iş yerinizde bırakın. Gün içinde yaşadığınız stresin, iş sonrası da sizi takip etmesine izin vermek kendinize yapacağınız en büyük kötülük olacaktır. Böyle günlerin sonunda kendinizi daha iyi hissetmek için kendinize en sevdiğiniz yemeği ısmarlayabilir, ufak egzersizler yapabilir, arkadaşınızla bir kahve içebilir ya da sürükleyici bir romanın sayfaları arasında kaybolabilirsiniz.

  1. Sağlığınıza Dikkat Edin

Sağlığınız her zaman 1 numaralı önceliğiniz olmalıdır. Fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak formda değilseniz hem iş hem de özel hayatınız zarar görecektir. Beslenmenize özen göstermek, haftada en az 3 gün egzersiz yapmak ve yeterli uyumak sizi sadece sağlıklı tutmakla kalmayacak; stresinizi azaltmaya ve daha enerjik olmanıza da yardımcı olacaktır.

  1. Yardım İstemekten Çekinmeyin

İş yerinizde aşırı çalışmaktan bunalmışsanız ve bu durum sizi strese sokuyorsa bu durumu gerekli kişilerle paylaşmaktan çekinmeyin. Üstlerinizin ve çalışma arkadaşlarınızın her şeyi tek başınıza göğüsleyemeyeceğinizi bilmelerine izin verin ve yardım talebinde bulunun.

Yararlanılan Kaynaklar:
https://www.industryweek.com/leadership/article/21982458/12-key-strategies-to-achieving-a-worklife-balance

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close