Yüz yüze satış yaparken kapıdan giren bir müşteriyle el sıkışmak veya samimi bir şekilde gülümsemek müşterilerinizle aranızda duygusal bir bağ kurmanıza çoğunlukla yardımcı olur. Ancak özellikle pandemi süreci ve internet kullanımının da günden güne artması, artık tüketicileri online alışverişe daha yatkın hale getiriyor ve bu alışkanlık, daha da güçlenmeye devam ediyor.

Müşterilerinizle fiziksel olarak daha az karşı karşıya geliyor olmanız, elbette ki onlarla yakın ilişkiler ve duygusal bağlar kuramayacağınız anlamına gelmiyor. Giderek kalabalıklaşan dijital dünyada, rakipleriniz arasından sıyrılmak ve müşterilerinizle güçlü ilişkiler kurabilmek için bazı yollar bulunuyor.

İlham Veren Bir Görüntü Yaratın

 Hedef kitleniz kim olursa olsun, herkesin hayatta daha iyi bir şey elde etme ve daha iyi bir konuma erişme hedefi taşıdığını unutmayın. Onlara sunduğunuz ürün ya da hizmetin, hedef kitlenizin hedefleri ve hayalleriyle bağlantılı olması, iletişiminizi güçlendirir.

İşe, hedef kitlenizin ne istediğini anlayarak başlayın ve onları anladığınızı gösteren, ilham alabilecekleri bir iletişim yolu çizin. Örneğin; müşterilerinizin, daha önce yaptığınız işleri rahatlıkla inceleyebilecekleri bir galeri oluşturmak, hem onlarla aynı frekansta olduğunuzu görmeleri hem de yaptığınız işlerden ilham alabilmeleri konusunda yardımcı olur.

Müşterilerin Yüzünüzü Görmesini Sağlayın

 Müşterilerinizin sizi tanıması demek yalnızca logonuzu, yaptığınız işi veya reklamlarınızı biliyor olması anlamına gelmez. Hedef kitlenizin sizi bireysel olarak tanımasını sağlayın, diğer bir deyişle onlara yüzünüzü gösterin.

Web sitenize bir fotoğrafınızı ve kısaca kendinizi tanıtan bir metin eklemekle başlayabilir, aynı şekilde birlikte çalıştığınız ekibin de web sitenizde görünmesini sağlayabilirsiniz. Sosyal mecralarda düzenli olarak canlı yayınlar gerçekleştirmek ve bireysel hesaplarınızın marka hesaplarınızla iletişim içinde olması, yüzünüzün daha görünür olması ve müşterilerinizin sizi daha yakından tanımasına olanak sunar.

Müşterilerinizin Hikâyenizi Anlatmasına İzin Verin

 Reklam ve pazarlama stratejilerinizle kendinizi ne kadar samimi ve doğru ifade ederseniz edin, insanların sizi müşterilerinizin ağzından dinleyip tanıması çok daha etkileyici olur. Sadık müşterilerinizle iletişime geçerek, markanızla ilgili düşüncelerini anlattıkları kısa videolar çekmeyi teklif edebilirsiniz. Müşterilerinizden gelen memnuniyet mesajlarına sosyal medya hesaplarınızda yer verebilir ve web sitenize müşterilerinizin yorumlarını bırakabilecekleri bir alan ekleyebilirsiniz.

 

Kaynak:

https://www.forbes.com/sites/piasilva/2021/11/29/3-tips-for-building-strong-emotional-connections-with-buyers-online/?sh=5c13719d6f2b

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close