Hayatımıza hızlı bir giriş yapan Metaverse’ün etki alanını git gide artırması bekleniyor. Pek çok şirket ve marka bu yeni evrene adapte olmak için çalışmalara başlamışken, bu alanda kurulan girişimlerin sayısı da her geçen gün artış gösteriyor.

2022 yılında, bazı Metaverse girişimlerinin ön plana çıkması bekleniyor.

NextMeet

Hindistan merkezli bir girişim olan Nextmeet; uzaktan çalışma, iş birliği ve uzaktan öğrenme için bir sanal gerçeklik platformu (VR) geliştiriyor. Platformda, kullanıcıların Metaverse üzerinden sanal olarak birbirleriyle etkileşim kurmasını sağlayan 3D avatarlar bulunuyor. Girişim; böylelikle evden çalışma, uzaktan öğrenme gibi süreçleri, video görüşmelerine oranla daha etkileşimli ve ilgi çekici hale getirmeyi hedefliyor. NextMeet aynı zamanda konferanslar, ticari fuarlar ve ürün lansmanları gibi sanal etkinlikler için de özel 3D dünyalar yaratıyor.

PolkaWar

Singapur merkezli PolkaWar, bir NFT oyun platformu geliştiriyor. Oyunda; oyuncuların kripto karşılığı oyun içi öğeler ve silahlar sattığı bir pazar yeri bulunuyor. Oyuncular, oyun içi ekipmanlarını kiralayarak veya satarak girişimin kripto jetonu olan PWAR’ı kazanabiliyor.

PlayersOnly

ABD merkezli PlayersOnly, sporcuların ve markaların dijital koleksiyonlar ve deneyimler oluşturmak için iş birliği yapmasına olanak sunuyor. Girişim sporcuları birbirine bağlayan bir sosyal ağ sunmanın yanı sıra taraftarlara da en sevdikleri oyuncu ve takımlara yatırım yapma olanağı tanıyor.

Zash

İngiltere merkezli Zash, Web3.0 teknolojilerinden yararlanarak, kripto yatırımcıları için bir sosyal yatırım ağı geliştiriyor. Perakende yatırımcıların topluluklar oluşturmasına ve birbirlerinden bir şeyler öğrenmelerine izin veren platform; içerik oluşturucuların yatırım fikirleri oluşturmasına ve bunları takipçilerle paylaşmasına olanak tanıyan çok sayıda araç sunuyor. Girişim, metaverse ve yaratıcı ekonomiden yararlanarak özellikle genç demografiden, yeni perakende yatırımcıları yaratmayı hedefliyor.

Union

İspanyol girişim Union, Metaverse için sanal kimlik çözümleri sağlıyor. Girişimin geliştirdiği teknoloji, kullanıcı fotoğraflarını artırılmış ve sanal gerçeklik oyun ve deneyimlerinde kullanmak üzere 3D avatarlara dönüştürüyor. Union aynı zamanda Metaverse uygulamaları oluşturan şirketler için oynatıcı olmayan karakterlerin (NPC9 kolay ve düşük maliyetle oluşturulmasını sağlıyor.

 

Kaynak: https://www.startus-insights.com/innovators-guide/5-metaverse-startups-2022/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close