Direksiyonu ve dolayısıyla hem kendi hem de sevdiklerimizin can güvenliğini emanet edeceğimiz sürücüsüz otomobiller trafiği ve yayaları nasıl algılıyor dersiniz? 

Sürücüsüz otomobiller trafik kazalarının sayısında dramatik düşüşler sağlayarak kendilerini kanıtladıktan sonra, bir insanın direksiyonun başına geçmesi ‘düşüncesizce bir hareket’ olarak algılanacak. Fakat henüz değil.

Elon Musk’ın elektrikli otomobil firması Tesla, en tartışmalı teknolojisi üzerine mesai harcamaya devam ediyor: Otopilot. İsminden de anlaşılabileceği gibi sürücünün herhangi bir müdahalesine gerek kalmaksızın otomobili süren teknoloji, bu yılın başında ilk kazasına sebep olarak manşetlere çıkmıştı.

Otopilot teknolojisini güvenlik özellikleri ile geliştiren Tesla, yayınladığı yeni videoda sürücüsüz otomobilin yolu ve yayaları nasıl gördüğünü ve algıladığını gözler önüne seriyor.

Videoda sürücü koltuğunda oturan insanın ‘yasal sebeplerden’ ötürü orada olduğu ve kesinlikle sürüşe müdahale etmediği belirtiliyor.

Sürücüsüz otomobil devriminin takip ettiği beş otomasyon seviyesini biliyor musunuz?

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close