Yenilikler, iyileştirmeler, yaşamı değiştiren, kullanışlı ve daha erişilebilir olmayı vadeden gelişmelerle teknoloji her geçen gün hızla ilerlemeye devam ediyor. Her ne kadar, yeni teknolojilerin gelişmesi, tasarlanması ve mükemmel hale gelmesi zaman alsa da yakın gelecekte tanışacağımız yenilikler hakkında haberler alıyor ve hayatımıza girmelerini heyecanla bekliyoruz.

2022 yılı için de popülerliğinin artacağı öngörülen bazı yeni teknoloji trendleri bulunuyor.

Online Alışverişlerde Artırılmış Gerçeklik (AR)

 Online alışveriş kavramı, sadece 10 yıl öncesinde bir devrim olarak görülse de bugün işler, online satın aldığınız ürünü deneyimlemeye kadar geldi. Artırılmış gerçeklikle satıcılar, artık, gerçekçi 3D ürün modelleri oluşturarak potansiyel alıcıların ürünü satın almadan önce deneyimlemelerine olanak sunuyor. 2022 yılında daha sık karşımıza çıkması beklenen bu gelişmeyle birlikte, tüketicilerin emin olmadıkları için almaktan vazgeçtikleri ürünlerin satışlarının da böylelikle artış göstereceği düşünülüyor.

Teknolojide Sürdürülebilirlik

 2022’nin eski cihazları değiştirmek yerine onarmaya ve yeniden kullanmaya yönelik değişimlerin olduğu bir yıl olacağı düşünülüyor. Bu düşünceyle doğru orantılı olarak yeni cihazların da uzun ömürlülüğü artırmak ve çevre üzerindeki olumsuz etkiyi azaltmak amaçlı daha uygun ve iyi malzemeler ile geliştirilmesi bekleniyor.

Bu da yeni yılda düşük karbonlu ve biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerden enerji verimliliğine ve daha büyük kapasiteli pillere kadar pek çok alanda bu gelişmeleri izleyebileceğimiz anlamına geliyor. Ayrıca gelecekteki telefonların, sistem ve güvenlik güncellemelerini daha uzun süre almaya devam etmesiyle daha uzun bir fiziksel ve dijital kullanım ömrü sunmaya başlaması da beklentiler arasında yer alıyor.

Düşük Kodlu ve Kodsuz Yazılım

Otomasyon ve sunulan her ürün ya da hizmet için bir uygulama oluşturmak büyük markalar kadar küçük iş yerleri, hatta profesyonel ve amatör bireyler için bile gittikçe önemli hale geldi. Ancak çoklu programlama dilleri ve bunlar için gerekli olan kapsamlı bilgi ve donanım gerekliliği özellikle yeni girişimler ve küçük ölçekli iş yerleri için çoğunlukla engel teşkil ediyor.

Yakın gelecekte ise düşük kodlu ve kodsuz yazılım platformlarının hayatımızda daha fazla yer edinmesi bekleniyor. Sürükle ve bırak gibi basit işlemlerle web sitesi ve uygulamalar geliştirmenin, herkes için daha erişilebilir olması hedefleniyor.

Parolasız Kimlik Doğrulama

 Teknoloji daha akıllı hale geldikçe en güçlü şifrelerin bile kırılabilmesi artık daha olası. Bu nedenle şifre ile kimlik doğrulamanın da zamanla yerini daha güvenli doğrulama yöntemlerine bırakması bekleniyor. Günümüzde pamak izi, yüz tanıma gibi parolasız kimlik tanıma yöntemleri halihazırda kullanılıyor olsa da kademeli geçişlerle, her alanda bu tarz doğrulama sistemleriyle karşılaşacağımız öngörülüyor.

Yapay Zekâ Her Yerde

 2022’de yapay zekâ destekli gadget’ların, uygulamaların, web sitelerinin ve araçların artması hatta deyim yerindeyse patlaması bekleniyor. İnsan müşteri temsilcilerinden ayırt edilmesi neredeyse imkânsız olan chatbot’lar, sosyal medya ve web siteleri için içerik önerileri sunan yapay zekâ modelleri gibi gelişmeler de yeni yılla birlikte hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

 

Kaynak: https://www.makeuseof.com/technology-trends-2022/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close