İTÜ Çekirdek girişimlerimizin yatırım serüvenlerini mercek altına aldığımız röportaj serimizden herkese merhaba! Yatırıma Giden Yol serimizin bu haftaki konuğu; TR Angels’tan 9 milyon TL yatırım alan RePG Enerji. Sorularımızı, RePG Enerji’nin Kurucu Genel Müdürü Hasan Ayartürk yanıtlıyor!

Röportaj serimizin tüm girişimcilerimize ve girişim adaylarına ilham olmasını umuyoruz. Aklınıza takılan herhangi bir soruda, https://blog.itucekirdek.com/iletisim/ adresinde yer alan mesaj kutucuğunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Merhaba, sizi ve RePG ekibini okuyucularımıza tanıtmak isteriz.

Merhaba, ben Hasan Ayartürk, 1975 yılında Sakarya’da doğdum, ilk ve orta öğretimini aynı şehirde tamamladım. Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 1999 senesinde mezun oldum. Federal Elektrik, Vestel, Bosch ve Siemens Group, Tofaş gibi kurumsal şirketlerde çalışarak 20 yıllık Ar-Ge tecrübesi kazandım.

Ar-Ge tecrübesine sahip başarılı, araştırmacı ve yetenekli +25 Ar-Ge personeli ile fikri sınai mülkiyet hakları RePG’ye ait olan projeler üzerinde çalışmaları yürütüyoruz. Çalıştığımız projeler üzerinde sürekli yeni fikirler üreten bu ekip aynı zamanda buluşların patent başvurularını da yapmakta ve böylece şirkete yeni patentler de kazandırıyor. Ar-Ge çalışmalarında karşılaşılan problemleri beyin fırtınası, toplantılar, araştırmalar ve aldıkları eğitimler ile gideren ekip aynı zamanda prototiplerin üretimini tamamlayarak gerçek sahada test aşamalarını da tamamlamakta.

RePG Enerji nedir? Ne yapar?

RePG, 2015 yılında Türkiye çapında yapılan Proje Pazarı Yarışmalarına katılarak İTÜ Çekirdek’e girmeye hak kazandı. İTÜ Çekirdek tarafından verilen eğitim ve destekler ile Big Bang Start-up Challenge’da finansal ödül ve TÜBİTAK 1507 BİG desteği alarak limited şirketi olarak kuruldu. İTÜ Çekirdek Yatırımcı Buluşmaları faaliyetleri ile TRAngels Melek Yatırım Ağı ile yatırım anlaşması yaparak prototip çalışmalarına başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Akışkanlar Mekaniği Anabilim dalı hocalarının bilimsel çalışmaları sonucundaki tarafsız gözlemci raporu ile ilk prototip tamamlanmıştır. 2017 yılında bireysel yatırımcılardan ikinci yatırımını alarak anonim şirkete dönüştü. Böylece ilk ticari ürünlerini üretmeye başlamıştır. İlk saha uygulamalarını Sivas, Ankara, Denizli, İzmir, Bodrum, İstanbul gibi birçok şehirde yapılmış olup ve halen yeni uygulamalar devam etmekte. 2021 senesinde Lisanssız Elektrik Üretimi kapsamında Tedaş, Çamlıbel gibi kurumlardan onay alarak ilk devreye alma çalışmaları tamamlanmıştır. Bugün itibari ile 25+ personel, İTÜ Magnet’te ana şubesi, ayrıca Bursa Ulutek Teknokent şubesi, Bursa Çalı Sanayi bölgesinde üretim fabrikası ve Ar-Ge çalışmalarını devam ettirdiği Bursa Ar-Ge Direktörlüğü ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

RePG’nin bir kuruluş hikayesi var mı?

Üniversite hayatım boyunca yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalıştım ve 20 yıl boyunca teorik çalışmalarımı devam ettirdim. 2012 yılında Tofaş kariyerime devam ederken şirket desteği ile ilk fiziksel çalışmalarımı yürüttüm. Çalışmalarımın pozitif ilerlemesi, proje pazarı yarışmasındaki başarılar ve TÜBİTAK finans desteği ile RePG şirketini kurdum.

RePG Enerji olarak rakiplerinizden sizi ayıran özellik nedir?

RePG ürünlerinin büyük bir kısmının karşılığı pazarda bulunmamakta. Dünyada RePG ürünlerine benzer olarak üretilen ürünlerin üretimi Türkiye’de yapılmamaktadır. GW seviyelerindeki kapasitelerde düşük ısıları (50-60⁰C’deki jeotermal ısılar, düşük sıcaklıktaki baca ısıları, yoğuşmalı kazan ısıları) elektriğe dönüştürecek fizibıl bir teknoloji olmadığı için rakipsiz olarak son derece avantajlı bir şekilde yoluna devam etmekte. RePG ürünleri %90’nın üzerinde yerli üretim imkânı, 2 yılda kendini geri ödemesi ve maliyetinin düşük olması sebebiyle diğer yenilenebilir enerji kaynakları pazarında (atık ısılardan elektrik üreten sistemlerle kıyaslandığında) öne çıkmakta.

“RePG Enerji TR ANGELS’tan 9 milyon TL yatırım aldı!”

Yakın zamanda bir yatırım aldınız. Süreç nasıl gelişti, kimler katıldı, neler yaşandı bu süreçte?

Ürünlerin üretilmesi ve pazara çıkarılması için ihtiyaçlardan dolayı yeni gider kalemleri oluşmuştur. Bunun için bir fabrika şubesi açtık. Ayrıca Ar-Ge çalışmaları için bir de Ar-Ge şubesi açtık. Böylece sabit ve değişken gider kalemleri haliyle oluşmuş oldu. Bu gider kalemlerini karşılamak için ciro yeterli olmadığı için mevcut yatırımcılarda bu durum paylaşıldı. Yapılacak yatırımlar ile gelecek gelirlerin fizibilitesi yapıldı ve değerlendirme sonucunda yatırımcılar tarafından uygun bulanarak yatırım çağrısı açılmıştır. Mevcut yatırımcılar ve yeni yatırımcılarla bu süreci tamamlayarak yatırım aldık. Sürece mevcut yatırımcılar, mevcut lider yatırımcılar, yeni kurumsal yatırımcılar ve bireysel yatırımcılar katılmıştır.

RePG Enerji olarak gelecek hedefleriniz neler?

Seri üretime uygun konut tipi ürünlerin geliştirilmesi, yeni nesil patent tescili olan klima projesinin seri üretime uygun olarak geliştirilmesi, tamamlanması ve pazara sunulması, konvansiyonel araç enerji geri kazanım ürünlerinin after market olarak pazara çıkarılması, elektrikli araç menzil uzatıcı ürünlerinin seri üretime geçirilmek üzere gelişimlerinin tamamlanması, veri merkezi enerji geri kazanımı ve iklimlendirme uygulamalarının devreye alınması gibi alanlarda çalışmalarını başlatan kuruluşumuz bu alanlarda yetkinliğini artırmak ve uzmanlaşma hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Kuruluşumuz, bahsedilen alanlarda sektördeki bilimsel ve teknolojik gelişimi desteklemede öncü olmayı hedeflemektedir. Kuruluşumuz uzun vadede geliştirdiği çözümler üzerinden fikri sınai mülkiyet hakları konusunda çalışmalarını arttırmayı ve bu alanda belirli görevlendirmeler ile geliştirilen ürünlere ilişkin hakların korunmasını amaçlamaktadır. Geliştirilecek projelerde yapay zeka konularında eğitimler ve akademik iş birlikleri ile Ar-Ge ekibinin niteliğinin arttırılması ve uluslararası alanda ses getirecek projelerle başarının sürekliliğinin sağlanması hedeflenmektedir.

Bir girişimci olarak mutlaka inişler ve çıkışlar yaşamışsınızdır. Peki, yapamayacağım artık deyip, bırakma noktasına geldiğiniz oldu mu?

Çok kez oldu. Çalışma ekibinin kişisel referans ve tanıdıklar vasıtasıyla değil de kurumsal yöntemlerle oluşturulması alınan önlemlerimizdendi. Satış ağırlıklı ve müşteri odaklı çalışmanın daha doğru olduğunu ve şirketin finansman ihtiyacının şirketin giderlerinin üzerinde olması için gereken yollar üzerinde çalışmalar yapıldı. Pandemi ve döviz dalgalanmaları için bir ittihat bütçesinin bulunması gerektiğinin önemi anladık.

“Öncelikle pazar ihtiyaçlarına uygun bir ürünle teknolojinin sunulması gerekir.”

Yatırım almak isteyen ya da yatırım turunda olan girişimlere tavsiyeniz ne olur?

Öncelikle pazar ihtiyaçlarına uygun bir ürünle teknolojinin sunulması gerekir. Teknoloji ne kadar ileri seviye de olursa olsun, mühendisliği ne kadar iyi olursa olsun pazara uygun bir ürün değilse ticari olarak bir önemi olmayacaktır. Bu ürünün çalışabilirlik testlerinin yapılması gerekmektedir. En az bir tanesinin satılıp faturasının kesilmiş olması, eğer satış yapılmadıysa da ürünü almak isteyenlerden en az birinden teyit alınması önemlidir. Mümkünse bir kamu desteği alarak yatırımcılarının karşısına çıkması, ürünün patent başvurusunun yapılmış olması mümkünse tescil ettirilmiş olması, faydalı model ya da telif haklarını koruma altına alınmış olması, eğer endüstriyel bir ürünse endüstiyel tasarım tescilinin alınmış olması, elektronik bir devre ise baskılı devre topoğrafyası gibi yasal olarak koruma altına alınması gibi çalışmalarla ürünler yatırım alma konusunda güçlenecektir.

RePG Enerji olarak sektörünüzün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yenilenebilir Enerji sektörü; yeşil mutabakat, karbon emisyonu, karbon vergisi gibi yeni yasal düzenlemelerle birlikte ekonomik olarak çok büyük önem kazanmıştır. Ayrıca küresel ısınma, iklim krizi gibi gerçek doğal gelişmelerden dolayından da önemi artmaya devam etmiştir. Yenilenebilir enerji sektörü özellikle Türkiye’de çalışanlar için dövize bağlı ithal ürünlerden oluşan bir sektördür. Bu nedenle Türkiye şartlarında fizibıl olmasa bile yasalarla zorunlu hale gelmiştir. Dolayısıyla yerli üretim olan fizıbıl geri kazanım sistemlerinin önemi artmıştır. Bu sebeple doğru bir sektöre giriş yaptığımızı söyleyebiliriz.

Eklemek istedikleriniz neler?

Orta Doğu ve Avrupa’da faaliyet gösteren bir enerji firması ile ihracat yapmak üzere bir anlaşma yapılmıştır. Bu şekilde ilk ihracatımızı gerçekleştireceğiz. 5-8 Ocak 2022 Amerika Las Vegas’ta yapılacak olan CES fuarına katılım yaparak yeni konut tipi ürünümüzün tanıtımını yapacağız. Rusya’ya ihracat yapmak üzere bir proje partneri ile görüşmelere başladık. Ayrıca İşveç’li büyük bir enerji firması ile de proje ortaklığı için görüşmelere başladık. Endüstriyel tip ürünlerimiz kurumsal firmalara satılmaya başlamıştır. Lisanssız elektrik üretim yönetmeliğine uygun olarak 347 kW’lık Sivas Alçı Projesi’ni geçtiğimiz aylarda devreye aldık. TEDAŞ tarafından onaylanarak sistem, şebekeye 250 Megavat saat enerji basmaya başlamıştır. Ürünlerimizin CE belgesini ve diğer kalite belgelerini aldık. İhracat için de gerekli belgeleri tamamladık. Ar-Ge Merkezi başvurusu yaptık, değerlendirme aşamasındayız.

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close