Berkeley Lab Mühendisleri Yıl Boyunca Enerji Tasarrufu Sağlayan Akıllı Çatı Kaplaması Geliştirdi

 Berkeley Lab mühendisleri; evleri, doğal gaz veya elektrik tüketmeden, kışın sıcak, yazın ise serin tutabilen bir akıllı çatı kaplaması geliştirdi. Çalışmanın başındaki isim Profesör Junqiao Wu, TARC ismini verdikleri kaplamanın dış hava sıcaklığına bağlı olarak bir ortamı serinletmekten ısıtmaya otomatik olarak geçiş yaptığını ifade ederken, aynı zamanda cihazın enerjisiz ve emisyonsuz çalışma özelliğinin de altını çizdi.

Bir bant gibi görünen TARC, çatı gibi sağlam yüzeylere yapıştırılabiliyor. Araştırma ekibi, TARC’ın enerji tasarrufunun yanı sıra akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü uzatmak veya uydu ve arabaları değişken sıcaklıklardan korumak amacıyla da kullanılmasını hedefliyor.

Zhejiang Üniversitesi’ndeki Bilim İnsanları İlaç Geliştirmek İçin Yapay Zekâdan Yararlanıyor

 Zhejiang Üniversitesi’ndeki bilim insanları ilaç tasarlamak için yapay zekâdan yararlanıyor. Farmasötik Bilimler Fakültesi’nden, büyük veri ve ağ bilimi konusunda uzmanlaşmış bir akademisyen olan Prof. He Shibo, yapay zekâ desteğinin özellikle disiplinler arası araştırmalar için yararlı olduğunu ifade ediyor.

Araştırma ekibi; ilaç geliştirmenin ortalama 14 yıl gibi uzun bir sürede tamamlandığını ve maliyetinin yaklaşık 1,5 milyar dolara mal olurken, yapay zekâ desteğinin bu süreyi kısaltmasının yanı sıra maliyetleri de düşürdüğünü belirtiyor. Ekip şu anda yapay zekâdan faydalanarak hepatit B ilaçlarının sanal ortamda taranması ve ilaç sinerjisi konusunda araştırma yapmak üzerine çalışıyor.

Singapur Üniversitesi Araştırmacıları, İnsan Elinin Doğasından İlham Alarak Bir Hibrit Robotik Sistem Tasarladı

 Singapur Üniversitesi’nden bir mühendis ekibi, insan elinin doğal becerilerinden ilham alarak; nesnelerin şekli, dokusu, ağırlığı ve boyutuna göre sezgisel olarak kavrama yapabilen, yeniden yapılandırılabilir bir hibrit robotik sistem tasarladı.

Robotik sistemde yeniden yapılandırılabilir bir kavrayıcı taban ile yumuşak ve esnek 3D baskılı parmaklar kullanan ekip; bu teknolojinin gıda toplama, dikey tarım, hızlı tüketim mallarının paketlenmesi gibi pek çok sektörü etkileyeceğini ve otomatikleştireceğini düşünüyor.

 

Kaynak:

https://scitechdaily.com/new-all-season-smart-roof-coating-enables-year-round-energy-savings/

https://techxplore.com/news/2021-12-ai-drug-discovery.html

https://techxplore.com/news/2021-12-soft-commercial-robotics.html

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close