Federal İletişim Komisyonu (FCC) SpaceX’e geniş bant internet uyduları çalıştırma lisansı verdi. Böylelikle ilk kez ABD, Dünya yörüngesinde bir geniş bant internet hizmeti için yeşil ışık yakmış oldu.

SpaceX’in kurucu ortağı ve aynı zamanda CEO’su olan Elon Musk, yıllardır genişbant internet hizmeti  sağlamak için mikro uydu kullanmayı tasarlıyordu.  Ancak bunun için FCC onayı almak zorundaydı. Bunun için FCC ile düzenli görüşmeler yaparak bu alanda faaliyet göstermesine izin veren bir lisnas başvurusu yaptı. Başvuruyu değerlendirerek olumlu dönüş yapan FCC SpaceX’e geniş bant uydu hizmetinin başlatılması için tam yetki verdi. SpaceX bu hizmeti Starlink projesi altında gerçekleştirecek.

Yapılması planlanan uydu internet sistemi sayesinde ülkenin bütün bölgelerinde telefonlar, yüksek hızlı internetten yararlanabilecek. Şimdiden 800 uydu alarak planlarını hayata geçirmeye başlayan SpaceX’in 2019 yılında yeni sistemi kullanıma açması öngörülüyor. Eğer bu gerçekleşirse SpaceX bu ağ için operasyonel uyduları kullanıma sunmaya başlayacak. . Ka ve Ku bantlarda çalışacak yeni uydu internet sistemi için 4425 adet düşük yörüngeli uydu kullanılması planlanıyor.

FCC sözcüsü, CNBC’ye yaptığı açıklamada bu eylemle birlikte yüksek hızlı genişbant kullanılabilirliğini ve ABD’deki rekabeti artırmak için bir adım daha atıklarını belirtti.

SpaceX’in Baş Operasyon Direktörü Gwynne Shotwell, FCC’nin SpaceX’in yeni uydu interneti sistemini onaylamasını takdir ettiklerini ifade etti.  Verilen bu onayın daha güvenilir ve uygun fiyatlı yeni nesil bir uydu ağı için önemli bir adım olduğunu da sözlerine ekledi.

İnterneti Olmayan Yerlerde Bile Hizmet Verecek

SpaceX bu yeni uydu internet sistemini tamamladıktan sonra internet olmayan yerlerde bile hizmet vermeye başlayacak. Aynı zamanda Amerika’da çoğunluğa hizmet sunan tek internet sağlayıcısı olan OneWeb’e de rakip olmuş olacak. Elbette henüz SpaceX’in projesi tamamlanmadığı için ne kadar iyi bir rakip olacağı ile ilgili konuşmak oldukça erken.

Fakat SpaceX, Starlink’in roket şirketi için Ar-Ge ve işletme maliyetlerini dengelemeye yardımcı olabilecek büyük bir üretici olmasını ümit ediyor. Geçtiğimiz yıl The Wall Street Journal tarafından açıklanan finansal raporlara göre SpaceX 2025 yılına kadar Starlink’in 40 milyondan fazla aboneye ulaşmasını bekliyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close