Toyota geçtiğimiz hafta otonom araçların en uç sürüş senaryolarını test etmek için Michigan’da 60 dönümlük dev bir tesis kuracağını duyurdu.

Japon otomobil devi,  Uber’in otonom aracının Arizona’da ölümcül bir kazaya neden olmasının ardından böyle bir haber yayınladı. Uber kazasının ardından ABD’de kamu yollarında otonom araç testleri durdurulmuştu.

Michigan Teknik Kaynak Parkı’ndaki yaklaşık 60 dönümlük bir alan otomobil firmasının Silikon Vadisi kolu olan Toyota Araştırma Enstitüsü’nün kapalı tesisine dönüştürülecek.

Tesiste sıkışık kentsel ortamlar, kaygan yüzeyler, yüksek hızlı giriş ve çıkış rampaları ile dört şeritli bölünmüş bir otoyol yer alacak. Bu ekim ayında faaliyete geçecek olan bu alanı şirket büyük olasılıkla otonom araçlarını kamu yollarında çok riskli görülen senaryoları özel olarak test etmek için kullanacak.

Toyota’nın bir sözcüsü Toyota’nın otonom araçların kamuya açık testini henüz gerçekleştirmediğini, çünkü programın mart ayında duraklamaya başladığını, ancak kapalı testlerin devam ettiğini söyledi.

Araç ve teknoloji şirketleri otonom araçları öngörülemeyen ortamlarda da test etmek istiyor.

Fotoğraf: TRI

Otonom otomobil şirketlerinin önde gelen isimlerinden Umo, araçlarını Pittsburgh’daki özel bir lokasyonda test ederken, yine öne çıkan şirketlerden Waymo’nun Kalifornia’daki  kendi test alanı bulunuyor.

Toyota, daha önce Honda ve Lyft tarafından da kullanılan Kaliforniya’daki GoMentum İstasyonu’nda araçlarını test ediyordu. Bu alan, yaklaşık 20 mil uzunluğunda asfalt yollara ve bir kentsel ortama sahip adeta gerçek şehir hayatının bir prototipiydi. Ancak şirket, otomobillerini rakiplerinin meraklı gözlerinden uzakta test edebileceği güvenli bir yer aradığı için yeni yollara yöneldi.

Toyota Araştırma Enstitüsü, yılın başından bu yana Kaliforniya ve Michigan’da otonom araçlarının en son sürümlerini test ediyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close