Ulaşımda bir devrim olarak görülen Hyperloop projesinin ne zaman kullanımda olacağı büyük bir merak konusu. Ancak bununla ilgili şu zamana kadar net bir tarih verilmemişti. Geçtiğimiz hafta Hyperloop One’ın başındaki önemli isimlerden biri olan Richard Branson 2020 yılında hyperloopların çalışır halde bulunacağını ifade etti.

Virgin Hyperloop One’ın başkanı olarak görev yapmakta olan Branson hyperloop’un 2021 yılında insan taşımaya hazır olacağına inanıyor.

Ancak tüm bu verilen tarihlere kesin gözüyle bakılmayıp şüpheyle yaklaşmak gerekiyor. Çünkü henüz yeryüzünün herhangi bir yerinde tam ölçekli bir hyperloop kurulmadı. Şu an  başarıyla tamamlanan bir çok test olsa da hiçbir hükumetle sözleşme imzalanması söz konusu olmadı. Hyperloop rüyası kuran şirketlerin çoğu para sıkıntısı çeken ve büyük skandallar yaşamış şirketler. Ancak bir hyperloop inşa etmek için büyük miktarda ve sabit gelire ihtiyaç bulunuyor.

Branson bu teknolojinin üç yıl içinde kullanımda olacağına inansa bile hyperloopların şu an insanlar için yeterince güvenli olmadığı bir gerçek. Ancak yine de Branson söylediklerinin arkasında olduğunu belirtiyor. CNBC’ye verdiği demeçte hyperloop’un uzun vadeli bir rüya olmadığını dile getiren Branson iki-üç yıl içinde insanların istediği yere daha hızlı gidebileceğini söyledi.

Branson’un demecinde öne çıkan konulardan biri de Dubaili DP Word ile imzalanacak bir işbirliğiydi. Virgin Hyperloop One ve Dubai’nin DP World’ü arasında mal taşımacılığı için son derece hızlı bir sistem başlatan bir işbirliği kurulması amaçlanıyor.

DP World Cargospeed, mal gönderilerini 620 mil / saate kadar hızlarda taşımayı ve mevcut yollar, demiryolu ve hava altyapısı ile bağlantı kurmayı hedefliyor. Branson bu sistemin ne zaman hayata geçeceği ile ilgili henüz bir bilgi paylaşmadı.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close