İtalyalı Araştırmacılar Kuantum Fiziği Yasalarını İzleyen Pil Üretti

İtalya Ulusal Araştırma Konseyi Fotonik ve Nanoteknoloji Enstitüsü ile Politecnico di Milano’dan araştırmacılar, kuantum fiziği yasalarını izleyen ve yeniden şarj edilebilen bir pil üretti. Kuantum fiziği ilkelerine göre çalışan ve yeni bir depolama aygıtı sınıfı olarak tanımlanan pillerin üretimi için uluslararası araştırma grupları bir araya geldi.

Kuantum pillerin şarj süresinin, pil kapasitesiyle yani depolanan elektrik yükü miktarıyla ters orantılı olduğunu belirten araştırma ekibi, bu pillerin şarj gücünün ultra kapsamlı olduğunun ve çok hızlı şekilde yeniden şarj edilebildiğinin de altını çizdi. Ekip, yeni kuantum pillerin gelecekte; kablosuz şarj cihazları, güneş pilleri ve kameralar gibi çeşitli bilimsel ve teknolojik alanlarda kullanılmasını hedefliyor.

UC Berkeley Araştırmacıları Havadayken Kendi Kendini Katlayabilen Drone Üretti

UC Berkeley’den bir araştırma ekibi, havadayken şekil değiştirebilen bir drone üretti. Drone, kollarında yer alan ve herhangi bir bataryaya ihtiyaç duymadan sadece yer çekimi veya ters yönlü itmeyle çalışan menteşeler sayesinde, havadayken kendi kendini katlayabiliyor.

Katlanabilir kollar, drone’un dar aralıklardan geçmesine veya herhangi bir objeyi kolları ile kavramasına da olanak sunuyor. Araştırma ekibi, bu iyileştirme ile birlikte, drone’ların ileride daha çok yönlü olarak kullanılmasının önünün açıldığını ifade ediyor.

Cornell Üniversitesi’nde Makine Öğrenimi İle Fiziksel Sistemleri Eğitecek Bir Yöntem Geliştirildi

Cornell Üniversitesi araştırmacıları; bilgisayar hoparlörleri, lazerler ve basit elektronik devreleri gibi geleneksel elektronik işlemcileri eğiterek, el yazısı sayıları ve konuşmaları tanımlama gibi makine öğrenimi hesaplamaları gerçekleştirecek bir yöntem geliştirdi.

Araştırma ekibinin yayınladığı makalede; “Geri Yayılımla Eğitimli Derin Fiziksel Sinir Ağları” olarak adlandırılan proje için mekanik, optik ve elektrik olmak üzere üç farklı türde fiziksel sistemle bu işlemi mümkün kılacak bir prosedür tasarlandı. Ekip, bu projenin hayata geçirilmesi için sinir ağları ve fizik arasındaki matematiksel bağlantıdan yola çıktıklarını ifade etti.

Kaynaklar:

Scientists Built a Super Fast Quantum Battery


https://mashable.com/video/uc-berkeley-midair-reconfigurable-quadcopter
https://techxplore.com/news/2022-01-physical-machine-learning.html

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close