Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yayınladığı yeni genelge ile insansız hava araçlarına (drone) düzenlemeler getirileceğini duyurdu.

Karara göre, 25 kilogramdan daha ağır drone’lar için tescil işlemi yaptırılması, 25 kilograma kadar olanların ise kayıt ettirilmesi zorunlu tutulacak.

Türkiye’de büyük çoğunlu 25 kilogramdan hafif 4 bin civarı drone olduğu tahmin ediliyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) kapsamında oluşturulan İHA Çalışma Grubu, altı aylık mesainin ardından daha önce çok katı olan talimatları, drone akımının gelişmesini elverişli kılacak şekilde güncelledi. Yeni talimatın ocak sonunda devreye sokulması planlıyor.

Drone’lar ABD’deki sisteme benzer şekilde elektronik kayıt sistemiyle kayıt altına alınacak. Bu sayede drone’ların kötü amaçlı kullanımının önüne geçilmesi hedefleniyor.

25 kilograma kadar olan ve ticari amaçlarla kullanılmayan drone’lar, kayıtlı olmaları şartıyla belli irtifalar ve kurallar dahilinde Türk hava sahasında uçuşlar gerçekleştirebilecek.

Talimatın yayınlanmasının ardından kaydettirilmeyen drone’lar ile uçuş yapmak yasaklanacak. Emniyet birimleri kayıtsız drone’lara el koyabileceği gibi, SHGM de sahibine ceza kesebilecek.

Kaydı yaptırılan drone’lara özel kimlikler verilecek. Emniyet birimleri, gerekli gördükleri durumlarda drone kimliklerini inceleyecek. SHGM, yeni talimatların olabildiğince katı kurallardan arındırıldılarak hazırlandığını ve bu şekilde drone kullanıcılarının yüksek katılımını hedeflediklerini belirtiyor. Ayrıca talimatın yerli drone üreticilerini zorlayacak maddelere sahip olmaması için de özel bir çaba sarf edilmiş.

SHGM, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile drone’ların ülkeye bildirimsiz girememeleri için bir çalışma yürütürken, amatör havacılığın gelişmesi için de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliği yürütüyor. Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu bünyesinde drone eğitimlerinin ve yarışlarının başlatılması planlanıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close