Özellikle ses teknolojilerindeki kaliteli ürünleriyle bilinen Logitech, kablosuz kulaklık üreticisi JayBird’ü  50 milyon dolara satın aldı.

Tüketiciler için teknolojik araçlar (oyun kolu, oyun konsolu araçları, bilgisayar ve tablet araçları vs) ve bunun öncesinde hoparlör, sinema sistemi gibi işitsel cihazlar geliştiren Logitech, spor odaklı kulaklık ve takipçi geliştiren JayBird adlı firmayı 50 milyon dolar karşılığında satın aldı.

Logitech’in şirket blogundan duyrulan haberde bu gelişmenin JayBird’ün geliştirici ekibine daha fazla yenilik yapma olasılığı sunacağı vurgulandı. Dayanıklı ve kaliteli ürünler üreten JayBird’ü satın alan Logitech, birçok yatırımcının görüşüne göre mantıklı bir iş yaptı. Logitech, JayBird önümüzdeki iki senede büyüme hedeflerini tamamlayabilirse 45 milyon dolar daha yatırım yapacak.

JayBird’ün kurucusu Judd Armstrong, şirketinin satın alınmasının ardından yayınladığı basın bülteninde şirketinin gelişmesini “Muhteşem bir macera” olarak tanımlıyor. Logitech’in şirketi satın alması, şirketin doğru yönde ilerlediğini gösteriyor. JayBird, kısa süre içinde gerçekleştirmek istediği yenilikleri Logitech’in de desteğiyle tıpkı sunduğu kablosuz kulaklıklar gibi özgürce yapabilmeyi umuyor.

Büyük şirketler, küçük ancak yenilikçi ve umut vaadeden şirketleri devamlı gözlemliyorlar. Maalesef ki şirketler büyüdükçe yenilik yapma eğilimleri oldukça azalıyor. Ancak küçük ve hırslı şirketlerin tek farklılaşma imkanı yenilikten geçtiği için bu şirketler büyük şirketlere tam anlamıyla yeni bir soluk getiremese de en azından bu büyük şirketlere yeni bakış açıları kazandırıyor. Bu sürecin sonunda ise ya büyük şirket küçük şirketin yaptığı yenilikten daha büyük bir yenilikle ortaya çıkıyor ya da küçük şirketi satın alıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close