Makine öğrenimi ve yapay zeka günümüzün en popüler konuları. Bu alanda çalışanlar veya bu alana yönelmek isteyenler için kendilerini geliştirebilecekleri sınırlı sayıda kaynak bulunuyor. Söz konusu bu durum da daha az kişinin yapay zekayla ilgilenmesine neden oluyor.

Bu soruna bir çözüm getirmek isteyen Google harekete geçerek insanların rahatça yapay zeka ve makine öğrenimi ile ilgilenmesini sağlayacak. Teknoloji devi açtığı “Google Yapay Zeka ile Öğrenin” adlı web sitesiyle bu alanları daha fazla kişi için ulaşılabilir hale getirmeyi hedefliyor.

Google TensorFlow gibi profesyonel projeler, kedi doodle’ları gibi eğlenceli projeler ve makine görü denemesi gibi projeleri çok daha pratik hale getirebilmek için uzun zamandır yapay zeka eğitimleri üzerine yoğunlaşıyor.

Makine Öğrenimi Vâka Kursu (MLCC)  artık çevrimiçi

Sitedeki en önemli kurslardan birinin Makine Öğrenimi Vâka Kursu (MLCC) olması bekleniyor. Google bu kursu kendi çalışanlarına yapay zeka ve makine öğrenimi ile ilgili temel kavramları öğretmek için hazırlamıştı. Şu an bu yaklaşık 15 saatlik kurs Google tarafından herkesin kullanımına açılmış durumda. Üstelik ücretsiz ve çevrimiçi! Eğitim içinde çeşitli alıştırmalar, etkileşimli görselleştirme ve açıklayıcı videolar bulunuyor. Bu kurs sayesinde ilgisi olan herkes makine öğrenme konseptlerini öğrenebilecek.

Google, Makine Öğrenimi Vâka Kursu’nun (MLCC) makine öğrenimi veya yapay zeka deneyimi olmayan yeni başlayan kişiler için tasarlandığını söylese de bunun pek doğru olduğunu söyleyemeyiz. Kursu alacak kişielrin en azından başlangıç seviyesi cebiri çok iyi bilmeleri, programlamanın temelleri ve Python’da çeşitli yeterliliklere sahip olması bekleniyor.

“Google Yapay Zeka ile Öğrenin” içerisinde bulunan MLCC Google tarafından bir başlangıç olarak görülüyor. Şirketin amacı siteye MLCC muadili daha fazla kurs eklemek ve siteyi gelecekte yapay zeka eğitimi için büyük bir merkez haline getirmek .

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close