Microsoft’un kurucularından Paul Allen tarafından kurulan özel havacılık şirketi Stratolaunch geleceğe emin adımlarla hazırlanıyor. Uzay taşımacılığı için kullanılmak istenen ve dünyanın en büyük uçağı olan Stratolaunch geçtiğimiz hafta yeni bir adım attı.

Aralık ayında gerçekleştirilen ilk testte 45 kilometre hıza ulaşan uçak yeni bir test sürüşü daha gerçekleştirdi. Henüz uçuş için hazır olmayan Stratolaunch pistte havalanmadan 74 kilometre hıza ulaştı. Böylelikle yeni bir rekora da imza atmış oldu. Kargo taşımacılığı için kullanılacak olan bu uçaklar tüm yükü ortasında yer alan bölümde taşıyacak. Bu uçak sayesinde uzay taşımacılığının daha güvenli, ucuz ve standardize olması hedefleniyor.

6 adet Boeing 747 jet motoruna sahip olan Stratolaunch 226 ton ağırlığında. Yaklaşık 250 ton yük taşıma kapasitesine ve 117 metre kanat genişliğine sahip. 2012 yılından bu yana geliştirilen uçağın maliyetinin 300 milyon doları aşması bekleniyor. Eğer uçak tüm testleri başarıyla geçer ve hiçbir sorunla karşılaşmazsa ilk uçuşunu 2019 yılında yapacak.

Stratolaunch gibi roketler bu alanda yeni değil. Orbital ATK’nın Pegasus XL roketi de fırlatma özelliğine  sahip. Buna karşılık şirket Stratolaunch ile geçtiğimiz yıl bir anlaşma imzaladı. Stratolaunch  bu tarz roketler için bir mobil kalkış platformu olacak.

Stratolaunch’ın Kaliforniya’daki Mojave Hava ve Uzay Limanında gerçekleştirdiği son sürüş testini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close