Bir otomobil koltuğunun konforlu olması oldukça önemlidir. Fakat her yıl milyonlarca otomobil üreten bir firma için her koltuğun konforlu olduğunu kontrol etmek oldukça zorlu bir görev. Otomobil devlerinden biri olan Ford da bu durumu garanti almak adına yeni bir robot geliştirmiş.

“Robutt” adı verilen bu robot, insan kalçasını taklit ederek “geleceği öngörüyor.” İlk olarak Ford’un Fiesta modelinde kullanılan bu teknoloji şirketin koltukları olabildiğince uzun vadede test edebilmesini sağlıyor. Peki, nasıl? Endüstriyel bir robotun kol ucuna sabitlenmiş bir gövde prototip bir koltuğa tekrar tekrar oturtuluyor. Böylece insanların araçtaki oturma şekilleri ve nasıl rahat ettikleriyle ilgili pek çok veri toplanmış oluyor. Robutt, bu bilgileri kullanarak kullanıcıya “yaşam boyu rahatlık” sağlamayı hedefliyor.

Bu yöntemi kullanarak sadece üç haftada 10 yıllık oturma deformasyonu elde eden Ford, böylece otomobillerinin geleceğini de tahmin edebilecek. Ayrıca Robutt’un verdiği bilgiler doğrultusunda koltuklarını daha konforlu, kullanışlı ve uzun ömürlü hale getiren üretici 20 binin üzerinde oturma denemesi yaptığını açıkladı. İlk denemeler sadece Fiesta modelinde yapılsa da Ford yakında tüm modellerinde  bu teknolojiyi kullanacağını belirtti.

Ford’un kullandığı Robutt aslında pazarda bir ilk değil. Daha önce Samsung ve LG de cihazlarının dayanıklılığını test etmek için insan kalçasını taklit eden benzer bir robot kullanmıştı. Robotların bu tarz işlerde kullanılması gelecekteki pek çok teknoloji için ipucu veriyor.

Robutt teknolojisinin nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close