Yeni girişimlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu girişimlerin bazıları kişilerin kendi birikimleri veya banka kredileri kullanılarak hayata geçirilse de girişimciler için fon toplamanın son dönemde bilinirliği giderek artan alternatif bir yolu daha bulunuyor: Kitle fonlaması.

Kitle fonlaması, girişimcilere kendi birikimlerini veya banka kredilerini kullanmak yerine çevrelerinden ya da tanımadıkları kişilerden projeleri için sermaye kazanma olanağı sunuyor. Ancak bunun için sadece bir kitle fonlaması kampanyası başlatmak yeterli değil. Başlatılan kampanyanın başarılı olmasını sağlamak için her girişimcinin öncelikle kitle fonlaması hakkında yeterli bilgiye sahip olması ve başarılı bir kampanya için neler yapması gerektiğini bilmesi büyük önem taşıyor.

İlk Olarak: Kitle Fonlamasının Farklı Türleri Bulunuyor

Kitle fonlaması platformları ödül, bağış, hisse ve borç bazlı olmak üzere 4 kategoriye ayrılıyor.

Ödül bazlı kitle fonlaması: Bu kategori, bir platformdaki girişim ya da projeye destek vermek isteyen kişilerin ödüllendirilmesini temel alıyor. Söz konusu ödüller; genellikle bir projenin ilk ürünleri, sertifikalar, çeşitli aksesuarlar gibi hediyelere dayanıyor.

Bağış bazlı kitle fonlaması: Bağış bazlı kitle fonlaması, genellikle sosyal sorumluluk ya da yardıma dayalı projelerde kullanılıyor. Bu tarz projelere destek olmak isteyen kişiler, dijital platformlar aracılığıyla seçtikleri projelere bağış yapabiliyor.

Hisse bazlı kitle fonlaması: İsminden de anlaşılacağı gibi hisse bazlı kitle fonlaması, kullanıcılara seçtikleri projenin yatırımcısı veya ortağı olma olanağı sunuyor. Seçecekleri projeye yatırım yaparak hisse satın alan kişiler, proje başarılı olduğu takdirde hisse değerlerini artırmış oluyor.

Borç bazlı kitle fonlaması: Bu kategoride; proje sahipleri, hedefledikleri fonu belirli koşullar ve zaman dilimi içerisinde yatırımcılardan borç olarak alıyor. Yatırımcının güvenliğini sağlamak amaçlı, projeyi geliştiren kişi, borcunu ödemeden projenin sahibi olamıyor. Sadece projeyi yürütme hakkına sahip olabiliyor.

Kitle Fonlaması Kategorilerinden Sonra Sıra Hedef Belirlemede

 Başarılı bir kitle fonlaması kampanyasına imza atmak istiyorsanız ilk olarak girişiminizin ne yapacağı ve nasıl kâr elde edeceği konusunda net bir fikre sahip olmanız gerekiyor. Ek olarak kitle fonlaması pazarınızı belirlemek için de zaman ayırmanız gerekiyor. Nasıl ki bir bankadan kredi almak istediğinizde iş planınızı,  ve hedeflerinizi ve hedeflediğiniz kitleyi netleştirmeniz gerekliyse, aynı şeyin kitle fonlaması için de geçerli olduğunu unutmayın.

Seçtiğiniz Platform Başarınızı Etkileyebilir

 Tüm kitle fonlaması platformları aynı şekilde oluşturulmuyor ve her biri birbirinden oldukça farklı olabiliyor. İçlerinden birini seçmeden önce hepsiyle ilgili yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun. Sizinkine benzer proje ve girişimler için kitle fonlamasına ev sahipliği yapan platformları ve başarı oranlarını mutlaka araştırın.

Çabalarınızı Pazarlamanız Gerekiyor

 İnsanların projenize destek olabilmeleri için öncelikle projenizden ve bunun için fon arayışında olduğunuzdan haberdar olmaları gerekiyor. Bu nedenle, sürecin başından itibaren sosyal mecraları aktif olarak kullanmaya çalışın. Paylaşabileceğiniz videolar, broşürler, canlı yayınlar gibi düzenli paylaşımlarla girişiminizle kısmen ilgilenen birinin size fon sağlama ihtimalini artırabilirsiniz.

Kitle Fonlamasının Size Paradan Daha Fazlasını Sunabileceğini Unutmayın

 İyi bir kitle fonlaması kampanyası size ihtiyaç duyduğunuz sermayeyi kazandırabilir ama daha da önemlisi, farkındalık yaratmanıza yardımcı olur. İlk adımı atmak için fon sağlamak ne kadar gerekliyse, bundan sonrası için hedef kitlenizin dikkatini çekebilmenin de bir o kadar gerekli olduğunu daima hatırlayın. Başarılı bir kitle fonlaması kampanyası, girişiminiz henüz hayata bile geçmemişken potansiyel müşterilerinizin oluşması olasılığını artırır.

 

Kaynak: https://www.waldenu.edu/programs/business/resource/five-things-entrepreneurs-should-know-about-crowdfunding

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close