Yatırımcıların ve iş geliştirme uzmanlarının Türkiye’deki girişimleri veri ve analizlerle takip edebilmesine olanak sunan bir platform olan Startups.watch, Türkiye girişim ekosisteminde 2021 yılında yaşanan gelişmelere, öne çıkan başlıklara ve önemli detaylara dair raporunu yayımladı.

Rapora göre;

2021 yılında, Türkiye’de melek ve VC aşamalarında 294 yatırım turunda 1 milyar 552 milyon dolar yatırım yapıldı.

Oyun sektörü 52 yatırım turu ve 265 milyon dolar yatırım ile en gözde sektör oldu.

Değerlemeler %80 artarken, Private Equity’ler de erken aşama oyun girişimlerine yatırıma başladı.

Yıl içinde yapılan 294 yatırımın 44’üne yabancı yatırımcılar da katıldı.

Türkiye en çok yatırım yapılan top 10 Avrupa ülkesinden biri oldu. Avrupa’da en çok yatırım ($) alan şehirler arasında İstanbul, 13. sırada yer aldı.

Yaklaşık olarak her 3 yatırımın birinde kurumlar ve CVC’ler yer aldı.

 18 yeni fon kuruldu. Böylece, 2017-2021 yılları arasında 850 milyon dolarlık fon kurulmuş oldu.

En aktif yatırımcılar şu şekilde sıralandı: TechOne (14, VC), Alesta (22, CVC), Keiretsu Forum (19, Melek Ağı), Fonbulucu (18, Kitle Fonlama).

İTÜ Çekirdek olarak uygulayıcı kuruluşlarından birisi olduğumuz TÜBİTAK BiGG programı, yine fikir aşamasındaki girişimlerin en büyük finansman kaynağı oldu.

 Dünya Genelinde Yaşanan Önemli Gelişmelerse Şöyle:

2021 yılında, tüm dünyada yatırım, değerleme, fon kuruluşu rekoru kırıldı.

Dünya genelinde melek, VC vePE olmak üzere toplam 643 milyar dolar yatırım yapıldı. Yatırım miktarı bir önceki sene 335 milyar dolardı. Bu artış, %92 oranında büyüme anlamına geliyor.

Dünya genelinde 2021 yılında 390 unicorn doğdu. Böylece toplam unicorn sayısı 959’a ulaştı.

Raporda dikkat çeken diğer detaylar ise aşağıdaki gibi:

2021 Yılında Yatırım Alan Top 5 Girişim

 • Getir

Son dönemde büyümesini hızlandıran ve globalde adından söz ettiren başarılara imza atan Getir, 2021 yılında 3 turda 983 milyon dolar yatırım alarak unicorn oldu ve 9 ülkede hizmet vermeye başladı.

 • Dream Games

2021 yılında 2 turda 205 milyon dolar yatırım alan Dream Games,  Türkiye’de şu ana kadar en hızlı unicorn olan girişim oldu.

 • Tiko

65 milyon dolar yatırım alan proptech girişimi Tiko, Türkiye’de bugüne dek en büyük seri A yatırımı alan girişim konumunda yer alıyor.

 • Colendi

Türkiye’de bir turda en çok yatırım alan fintech girişimi konumunda olan Colendi, geçtiğimiz seneyi  38 milyon dolar yatırım ile kapattı.

 • Libra Softworks

30 milyon dolar yatırım alan libra Softworks, 2021 yılını en çok yatırım alan 5. Firma olarak tamamladı.

En Çok Yatırım Çeken Top 5 Dikey

 • 2021 yılında miktar olarak en çok yatırımı; ultra-hızlı market dağıtımı, oyun, gayrimenkul teknolojileri, fintech ve blockchain bazlı girişimler aldı. Pandemi sürecinde etkisini hızla artıran ultra-hızlı market dağıtımı dikeyindeki 4 yatırım turunun 3’ü Getir’e, oyun dikeyindeki 265 milyon dolarlık yatırım turunun 205 milyon doları ise Dream Games’e ait.
 • Yatırım adedi olarak bakıldığında, 2021 yılında en çok yatırımı oyun, yapay zekâ, derin teknolojiler, fintech ve sağlık teknolojileri aldı.
 • Oyun sektörü, 52 yatırım turu ve 265 milyon dolarlık yatırım ile en gözde sektör oldu.
 • Derin teknoloji yatırımları yapan DCP’nin ikinci fonunu aktif hâle getirmesi ile derin teknoloji alanı oldukça hareketli bir yıl geçirdi.
 • Yatırım miktarı olarak 27,8 milyon dolar ile derin teknoloji 6. sırada, 24,8 milyon dolar ile siber güvenlik 7. sırada, 23,7 milyon dolarla e-ticaret 8. sırada, 22,2 milyon dolarla otomotiv teknolojileri 9. sırada, 21,6 milyon dolar yatırımla e-ticareti destekleyici girişimler 10. sırada yer aldı.
 • Yatırım adedi olarak 22 yatırım turuyla 6. sırada SaaS, 7. sırada Pazar yeri, 8. sırada e-ticaret, 9. sırada tarım teknolojileri, 10. sırada ise eğitim teknolojileri yer aldı.

Türkiye’de VC Fonların Kurulma Aktiviteleri

 • 2021 yılında 178 milyon dolar tutarında fon kurulurken bunların 13’ü GSYF, 1’i GSYO oldu.
 • Son 2 yıldaki toplam fon büyüklüğü $576M, 3 yıldaki $718M, son 4 yıldaki $841M, son 5 yıldaki tutar ise $850M ulaştı.
 • 1905 Ventures bir spor kulübünün kurduğu ilk fon olurken, Ödeal Capital ise fintech girişimlerinin fon kurması açısından önemli bir kilometre taşı oldu.
 • Fon kurup yatırım yapma açısından Bilişim Vadisi GSYF önemli bir hamle oldu.
 • Paya dayalı kitle fonlama platformu fonbulucu’nun GSYF kurup yatırımlara başlaması dikkat çekti.

2021 Yılının En Aktif Yatırımcıları

 • 2021 yılında en aktif VC’ler sırasıyla TechOne, 500 İstanbul, Earlybird Digital East Fund, Boğaziçi Ventures, Collective Spark ve hiVC oldu.
 • En aktif CVC’ler ise Alesta Yatırım, APY Ventures (Albaraka Türk), Bilişim Vadisi GSYF, Ak Portföy ve Türk Telekom Ventures şeklinde sıralandı.
 • En aktif melek ağları; Keiretsu Forum, TRANGELS, Galata Business Angels, Angel Effect ve Geometry Venture Development oldu.
 • 2021 yılında paya dayalı kitle fonlamalarının da hayata geçmesi ile bu alanda ilk platform olan fonbulucu’da 18 yatırım yapıldı.
 • Oyun alanında en aktif yatırımcılar WePlay Ventures ve Ludus olurken, fintech alanındaki en aktif yatırımcılar; 500 İstanbul ve Earlybird Digital East Fund oldu. Derin teknoloji alanında ise DCP 6 yatırımla en aktif yatırımcı unvanını aldı.

 İTÜ Çekirdek Girişimlerine 2021 Yılında Yatırım Yağdı

 Türkiye’de ve dünyada girişimcilik ekosistemi hızla büyümesini sürdürürken, üniversitelerin girişimcilik kuluçka merkezleri arasında dünyada ilk 5’te yer alan İTÜ Çekirdek olarak; 2021 yılında 50 girişimimize, 2,5 milyar TL değerlemeyle 478 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapılmasından gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bu miktar ile, bir önceki seneye oranla İTÜ Çekirdek girişimlerine yapılan yatırımlar geçen yılı yaklaşık beşe katladı.

2022 yılında da ihtiyaç duydukları tüm destekleri girişimcilere sunmaya, onların başarı hikâyelerine şahitlik etmeye ve Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine katkı vermeye devam edeceğiz!

Raporun tamamı için linke tıklayın.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close