Yaratıcı fikirlere sahip olmak her ne kadar önemli olsa da bu fikirleri nasıl paylaştığımız ve karşımızdakilere nasıl ilettiğimiz de aynı derecede önem taşıyor. Girişimcilerin özellikle finansman sağlama sürecinde olduklarında fikirlerinin hikâyesini anlatma konusundaki yeteneklerini artırmaları gerekiyor.

Eğer fikriniz için yatırım arayışındaysanız, potansiyel yatırımcılarınızla fikrinizi paylaşırken bazı temel stratejilere odaklanabilirsiniz.

Rakamlar kadar Hikâyenize de Odaklanın

Büyüme hedefleriniz, şirket rakamlarınız ve istatistikleriniz yatırımcıları etkilemek için çok önemli ve değerli olsa da tek başına bu bilgilerin, rakipleriniz arasında fark yaratmanızda yeterli olmayacağını bilmeniz gerekiyor.

Fikrinizin topluma nasıl dokunacağını, yarının dünyasına nasıl uyum sağlayacağını ve zaman içinde nasıl şekil alıp gelişeceğini net bir şekilde anlatmanız; kısacası potansiyel yatırımcılarınıza, anlatacağınız hikâyeyle kaçırmak istemeyecekleri bir fırsat olduğunuz mesajını vermeniz önem taşıyor.

Sunumunuzda Bazı Bilgilere Kolayca Anlaşılabilir Şekilde Yer Verdiğinize Emin Olun

Sunumunuzu yaparken anlatacağınız hikâyenin içinde bazı temel bilgilerin mutlaka yer aldığından ve bu bilgilerin basit ve sindirilebilir olduğundan emin olun:

Ürün vizyonu: İlk hedefiniz; fikrinizin amacı, bu fikirle hedef kitlenize sunduğunuz uzun vadeli çözümü ve fikrinizin bunu nasıl başaracağını kısaca özetleyin.

Pazar analizi: Büyüme hedeflerinizden bahsederken hedef pazarı iyi analiz ettiğinizi, bu pazardaki açıkların ve size sunduğu fırsatların neler olduğundan bahsetmek, fikrinizin sağlam temellere dayandığını göstermeniz açısından faydalı olabilir.

Arka plandaki kişiler: Kurucu olarak girişiminizin yüzü her ne kadar siz olsanız da potansiyel yatırımcılarınızın; bu fikrin hayata geçirilme sürecinde arka planda kimlerin yer alacağı, nasıl bir iş bölümü yapılacağı gibi detaylarla da ilgilendiklerini unutmayın.

Pozitif Görünün

Başarılı bir girişimci; bir iş kurarken karşılaşabileceği zorlukları ve bu süreçte önüne çıkabilecek engelleri bilir. Ancak tüm bunları bilmenin, fikrine olan inancını ve iyimserliğini kaybetmesine neden olmaması gerekir.

Yatırımcılarınızla bir araya geldiğinizde; onlara karşı gerçekçi olun ve yaşayabileceğiniz olası zorluklardan bahsedin. Ancak tüm bunlardan bahsederken pozitif görüntünüzü korumaya ve inancınızın ne kadar yüksek olduğunu onlara belli etmeye özen gösterin. Coşkunun bulaşıcı olduğunu ve siz fikirlerinizi anlatırken ne kadar coşkulu ve pozitif olursanız, aynı duyguların onlara da geçeceğini hatırlayın.

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/412959

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close