Şirketlerin yatırım almasını kolaylaştırmayı amaçlayan “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete’nin 10 mart tarihli sayısında yayımlandı.

Şirketlerin kuruluş işlemlerini azaltıp, maliyet ve süreleri düşürerek daha kolay ve verimli şekilde yatırım almalarını sağlamayı amaçlayan yasa tasarısı 35 maddeden oluşuyor.

Yasa ile ülkemizdeki şirket ve girişimlere yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcıların prosedür, maliyet ve süre anlamında karşılaştıkları bürokratik işlemlerin iyileştirmesi öngörülüyor.

Ancak yasa tasarısı sadece yatırımcıları baz almıyor. Yasanın radarında KOBİ’ler de bulunuyor. Yasa, KOBİ’lerin daha kolay finansman elde edebilmeleri amacıyla KOBİ’lerin sahip olduğu her taşınır malın rehine olarak kullanılmasının yolunu açıyor. Böylelikle KOBİ’leri yakından ilgilendiren Taşınır Rehini Kanunu’da olumlu anlamda bir güncelleme yapılmış oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi Resmi Gazete’de yayımlanan “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile ilgili olarak kamuoyuna yazılı bir açıklama yaptı.

Bu yasal düzenleme ile dış ticaret işlemlerinden şirket kurulumuna, yapı izinlerinden belediye işlemlerine kadar pek çok konuda yatırımcılara kolaylık sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Büyükekşi böylelikle en sık karşılaşılan sorunlara çözüm sunduklarını belirtti.

Yürürlüğe giren yasal düzenlemenin şirket kuruluşunda yapılması gereken işlemlerle ilgili olan maddeleri maliyet ve süre azaltmaya yönelik. Bunun hem büyük ölçekli yatırımcıları hem de girişimcileri olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close