Sanal ve artırılmış gerçeklik üzerinde çalışan Leap Motion, geçtiğimiz günlerde iddialı bir ürün tanıttı: Project North Star. Bir nevi sanal gerçeklik gözlüğü olan yeni ürünün sahip olduğu yazılım, kullanıcılarına artırılmış gerçeklik vadediyor. Hem de 100 dolara!

Mimiklerle arayüz yönetimi konusunda ustalaşan Leap Motion’un yeni ürünü Project North Star sadece bir gözlük değil. Aynı zamanda sensörle donatılmış bir başlığa sahip. Bu başlık sayesinde kullanıcılar daha önce VR ekranlar ve masaüstünde kullandıkları teknolojiyi bambaşka bir alana taşıyacak. Sadece ellerini kullanarak nesneleri hareket ettirebilecekler!

Ancak bu ürün son kullanıcıya yönelik tasarlanmadı. Bu da demek oluyor ki ürün piyasada yok. Sadece geliştiricilere özel bir sürüm olarak 100 dolara satılıyor. Şirket aynı zamanda açık kaynak kodlu bir yazılım yayınladı. Böylelikle geliştiricilerin Project North Star için uygulama üretmelerine imkan tanımış oldu.

Şirket yaptığı bir açıklamada bu tasarımların, bir AR sisteminin neye benzemesi gerektiğini, kullanıcı deneyiminin nasıl olması gerektiğini açıklayarak yeni nesil teknolojiye ilham olmasını istedikleri dile getirdi.

Ürün Hangi Özelliklere Sahip?

Ürünün gözlük kısmı 3.5 inçlik LCD ekrandan oluşuyor. Görüntü kalitesi 1600×1440 olan gözlükte gelen görüntü kullanıcının şeffaf olarak algıladığı bir vizöre yansıtılır. Leap Motion, bunun günümüzde var olan çoğu AR sisteminden daha geniş yaklaşık 95 derece yüksekliğinde ve 70 derece genişliğinde bir görüş alanı sunduğunu belirtiyor.

Leap Motion sensörü, gözlerin üzerine otururarak el hareketini 180 derece yatay ve dikey olarak çok daha geniş bir görüş alanı boyunca izler.

Leap Motion, yaptığı basın açıklamalarında kendisinin bir kulaklık şirketi olmadığını özellikle belirtiyor. Şirketin en büyük rakibi ise teknoloji devlerinden biri olan Microsoft. Microsoft HoloLens ile yıllardır alanında tek ve lider konumda bulunuyor. Ancak Project North Star’ın bağımsız tasarımı ve platformu geliştiricilere açması onu daha kullanışlı ve tercih edilebilir hale getirebilir.

Leap Motion Project North Star ile etkileyici bir fiyat ve görüş açısı vadetse de HoloLens ve Magic Leap’in rakibi olabilecek gibi görünmüyor. Bu alanda çalışan her firma için önemli olan elle etkileşim konusunda üst düzey bir deneyim sunmaya odaklanan Leap Motion, oda çapındaki deneyiminde ve çevreyle olan etkileşimde pek de iddialı değil. Ürünün daha çok artırılmış gerçeklikle ilgilenen küçük ölçekli üreticilerin ilgisini çekmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close