Kaliforniya mahkemesi geçtiğimiz hafta emsal bir karara imza attı. Üst mahkeme popüler arkadaşlık uygulaması Tinder’ın yaşa göre farklı fiyatlandırma yapmasını keyfi ve ayrılıkçı bir politika olarak nitelendirdi.

Allen Candelore isimli bir kullanıcı Tinder’ın uygulama içi satın alınan özelliklerinin belli bir yaşın üzerindekiler için daha yüksek olduğu fark etti. Bu durumun Kaliforniya’daki Unruh Sivil Haklar yasası ve Haksız Rekabet Yasası’na aykırı olduğunu savunan Candelore, Tinder’a dava açtı. Pek çok uygulama belli yaşın altındaki kullanıcılarına daha düşük fiyatla premium hizmet sağlıyor. Bu durumu da gençlerin gelirinin daha düşük olmasını gerekçe göstererek savunuyor.

Ancak Kaliforniya üst mahkemesi tarafından verilen kararla bu durum değişebilir. İlk başta alt mahkeme tarafından uygulamanın haklı olduğu konusunda görüş birliği sağlanmasına rağmen temyiz mahkemesi şirketin piyasa araştırmasına bakmaksızın “bazı kişiler uygulamanın ölçütlerine uymuyor” diyerek kararı reddetti. Çünkü belli bir yaşın üstünde olmak  her zaman daha fazla maddi gelire sahip olmak anlamına gelmiyor.

Elbette buradaki durumda ‘öğrenci tarifesi’ yaklaşımının pek geçerli olmadığını da belirtmek gerek. Zira Tinder bu ayrımı biraz da uygulama içerisinde daha fazla genç kullanıcı olmasını sağlamak adına yapıyor. Dolayısıyla ortada bir ‘yaşı büyük olanı cezalandırma’ durumu söz konusu.

Mahkeme temyiz karar belgesine göre;

Ayrımcı fiyatlandırma modelinin Unruh Yasası ve UCL’yi ihlal ettiğine karar verildi. Genç kullanıcılardan daha az para talep etme politikasının keyfi ve sınıf temelli bir genelleme doğrultusunda uygulandığı sonucuna varıldı. Bu nedenle de uygulamanın bu politikayı sürdürmemesine karar verildi.

Fiyatlandırma politikalarının yaş baz alınarak yapılmasına karşı verilen bu karar diğer uygulamalar için de emsal niteliği taşıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close