BMW kapalı kapılar ardında geliştirdiğini söylediği sürücüsüz motosiklet modelini görücüye çıkardı. Motosikletin sürüş güvenliğini artırması hedefleniyor.

BMW’nin motosiklet departmanı BMW Motorrad tarafından geliştirilen motosiklet sürücü desteği olmadan çalışabiliyor, viraj alabiliyor ve yine kendi kendine durarak park haline geçebiliyor.

BMW, R1200GS modelinin üzerine kurduğu teknolojiyi iki yıldır geliştirdiğini söylüyor. Sonuçları görünce çabaların karşılığını verdiğini net bir şekilde söyleyebiliriz.

Önce güvenlik

Videoda BMW mühendisi Stefan Hans’ın da belirttiği gibi, motosikletin öncelikli geliştirilme amacı sürüş güvenliğini artırmak. Mühendisler sürücü davranışlarını analiz ederek, güvenlik odaklı hangi teknolojileri uygulamaları gerektiğini daha rahat kavrayabilecek.

Yani sürücüsüz motosiklet kendi kendine kapınıza pizza getirmeyecek. (Belki ileride onu da yaparlar.) Onun yerine sürücünün gevşek davrandığı durumlarda devreye girerek belki zamanında fren yapacak veya motoru fazla yatırdığında uyarı verecek.

Ancak bu tür sürüş yardım özelliklerini motosiklete uygulamak otomobile uygulamak kadar kolay değil. Örneğin ne kadar sert olursa olsun otomatik frenleme otomobili ve sürücüsünü büyük oranda kurtaracaktır. Ancak motosiklette küçücük dengesiz bir hareketin bile affı yok. Sert frenden bahsetmiyoruz bile.

BMW bu fikirleri uygulamanın yolunu bulursa belki artık daha az motosiklet kazasına rastlarız. Ne diyelim, tekerleri düz bassın.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close