Stres hayatımızın bir parçası. Bazen gerçekten büyük olaylar, bazen de basit bir toplantıya geç kaldığımız için stres yaşıyoruz. Ancak stres zaman zaman bizleri bezdiren, vazgeçiren, motivasyonumuzu düşüren bir zehire dönüşüyor. Böyle durumlarda stresle başa çıkabilmek için neler yapmak gerekli?

Herkes farklı seviyede stresle başa çıkabilir ve yöntemler de kişiden kişiye değişebilir. Ancak bu 4 yöntemin çoğu kişinin işine yarayacağını düşünüyoruz;

1- Stres yaratan şeyi bir mücadele olarak görün

Sizi strese sokan şey bir teslim tarihi ya da aşılması gereken bir yazılım problemi olabilir. Bunu düşündükçe stresiniz daha da artar ve veriminiz düşer. Peki strese sebep olan şeyi bir rakip olarak kabul etmeye ne dersiniz? Onu mağlup edilmesi gereken bir rakip olarak düşünün ve ona meydan okuyun!

2- Sonuca değil sürece odaklanın

Sürekli sonucu düşünmek de sizi strese sokar. Bu sebeple öncelikle işinizi iyi yapmaya odaklanmalısınız. Bir işi yaparken hata yapma şansı tanınan insanların o işi tek seferde kusursuz yapmaya çalışanlara kıyasala işi daha hızlı bitirdiği görülmüştür. Dolayısıyla siz de sürece odaklanın, gerekirse hata yapın. Sonunda hedefe ulaştığınızı göreceksiniz.

3-  Planlı olun

Her şeyi önceden düşünüp planlamak belirsiz şeylerin sayısını azaltır. Daha az belirsizlik demek daha az stres demektir. Ancak plan dışında kalan şeylerin de sizde stres yaratmasına izin vermeyin. Her plan küçük revizelere ihtiyaç duyar.

4- Biraz temiz hava alın

Araştırmalar 90 dakikada bir ara veren kişilerin daha verimli çalıştığını gösteriyor. Dolayısıyla kendinizi aralıksız çalışma saatlerine zorlamayın. Belli aralıklarla temiz hava yürüyüşlerine ya da küçük egzersizlere zaman ayırın. Bunlar hem sizi dinç tutacak hem de tazelenmenizi sağlayacak. Alkol ve sigaradan çok daha iyi birer stres ilacı olduklarına hiç şüphe yok.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close