İçinden geçtiğimiz son dönemlerde tüketiciler daha dijital hale geldikçe, dijital odaklı işletmelerin veri merkezli ve üst düzey kişiselleştirilmiş yaklaşımı, sigortacılar için de değişim rüzgarlarının esmeye başlamasına neden oldu.

Bu değişimler; sadece ürünlerde değil, iş modellerinde de birtakım yenilikleri ve elbette fırsatları beraberinde getiriyor.

İçinde bulunduğumuz, her zamankinden daha fazla dijital olan bu dönemde, sigorta sektöründe dijital müşterilere ulaşma yöntemlerini sizin için bir araya getirdik:

  1. Veriye dayalı, bütünsel bir yaklaşımla bağlılık oluşturun:

Her 3 tüketiciden biri, tüm sigorta ihtiyaçlarını karşılayan tek bir poliçeye sahip olmanın ilgilerini çekeceğini söylüyor. Pek çok tüketici için tüm ihtiyaçlara yönelik çözümlerin bir arada olması, yönetici yükünü hafifletmeye ve kapsamdaki boşlukları belirlemeye yardımcı oluyor.

Bu tarz verilere sahip olmak, sigortacılar için riski anlama, doğru fiyatlandırma gibi konularda fırsatlar sunmanın yanı sıra müşteri sadakatini artıracak aksiyonlar alabilmeleri açısından da oldukça faydalı.

  1. Daha sorunsuz bir müşteri deneyimi için otomasyonu keşfedin:

Yapılan araştırmaya göre; kullanıcıların büyük çoğunluğu rahat ve sorunsuz deneyimler yaşamak istediklerini dile getiriyor. Örneğin koşullarında bir değişiklik olduğunda bunu sigortacılarına açıklama ve güncelleme ihtiyacı hissetmeden otomatik bir şekilde hallolmasını istiyor.

  1. Değişen müşteri ihtiyaçlarına uyum sağlayın:

Bir diğer araştırmaya göre ise göre geçtiğimiz yıl düğün ve evden çalışma sigortası gibi niş ürünlere olan talep artış gösterdi. Sigorta şirketlerinin, müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını fark etmeleri ve bu ihtiyaçlara uyum sağlamaları içinde bulunduğumuz rekabetçi dünyada ayrışmaları için önemli olacaktır.

Sonuç olarak; fiyat, sadakat, bağlılık gibi terimler sigorta sisteminin neredeyse kendisi kadar eskiye dayansa da şu an içinde bulunduğumuz dünyada geçerliliği net ve kesin olan bir şey var ki o da değişimin ta kendisi… Dijital tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değişmek; daha bütünsel ve otomatik hale gelmek konusunda yeteri kadar çevik ve esnek olmayı başaran sigorta şirketlerinin, gelecekte sadece müşteri sadakati kazanmakla kalmayıp her açıdan kazançlı çıkmaları yüksek ihtimal.

Geleceğin sigorta teknolojilerini İTÜ Çekirdek’te geliştirin. İTÜ Çekirdek #InsurTech Programı başvurularınızı bekliyor. 

Yararlanılan Kaynaklar: 
https://www.thinkwithgoogle.com/intl/en-gb/consumer-insights/consumer-journey/the-future-of-insurance-3-ways-to-engage-todays-digital-consumer/

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close