İklim değişikliğinin beraberinde getirdiği sorunlar, her geçen gün dünyayı daha fazla etkilemeye devam ederken ülkeler de düşük karbonlu bir gelecek inşa etme konusunda adeta birbiriyle yarışıyor.

Yenilenebilir enerjileri günlük hayata dahil etme konusunda, dünyada liderliği elinde bulunduran bazı ülkeler bulunuyor.

Fas

Fas, bulunduğu konum gereği iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. 2009 yılında, elektriğinin %42’sini 2020 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi taahhüt eden Fas, bunu tam olarak başaramamış olsa da bugün elektriğin %37’sini yenilenebilir kaynaklardan üretiyor.  Yetkililer, bu oranın 2030 yılına kadar %52’ye kadar çıkmasını hedefliyor.

Danimarka

Geçtiğimiz yılda, yenilenebilir enerji kaynakları ülkedeki elektrik arzının %67’sine, rüzgar enerjisinin ise %46’sına katkıda bulunan Danimarka’nın hedefi, 2050 yılına kadar fosil yakıt kullanımını sıfırlayabilmek.

Çin

Çin, dünyada en fazla karbon salınımı gerçekleştiren ülke olmasına rağmen, yenilenebilir enerji açısından da lider ülkeler arasında yer alıyor. Küresel güneş PV modülü arzının yarısından fazlasını üretmekte olan Çin, dünyanın lider hidroelektrik ve rüzgar enerjisi üreten ülkeleri arasında yer alıyor.

Çin, 2060 yılına kadar karbon nötrlüğe ulaşma ve hava kirliliğini ortadan kaldırmanın yanı sıra 2030 yılına kadar elektriğinin %35’ini yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi hedefliyor.

Almanya

Yeşil enerji üretiminde her zaman lider bir ülke olan Almanya’nın, elektrik üretiminin yaklaşık yarısından fazlasını yenilenebilir enerjilerden sağladığı düşünülüyor. Mevcut emisyonlarını daha da azaltmayı hedefleyen ülke, kalan 3 nükleer santralini de yıl sonuna kadar kapatmayı hedefliyor.

Uruguay

Ülkenin tamamına yakını yeşil enerji kaynaklarıyla besleyen Uruguay, Güney Amerika’nın yenilenebilir enerji şampiyonu olarak biliniyor. Enerji üretimini hidroelektrik, rüzgar, güneş ve biyoyakıtlardan sağlayan Uruguay’ın 5 bin MW’ya yakın kurulu gücü bulunuyor.

Enerji sektörünün sürekli gelişen ve değişen yapısındaki sorunlara inovatif çözümler üreten, gelişmelere hızlıca adapte olan girişimleri sektöre kazandırmak üzere çalışmalar gerçekleştiren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ile uzun yıllardır sürdürdüğümüz iş birliğinin kapsamını genişlettik. Enerjim Sensin Programı’nda EPDK & ELDER ve İTÜ ARI Teknokent olarak güçlerimizi birleştirerek sektöre değer yaratmak için enerji alanında inovatif teknolojiler geliştiren girişimleri bu programa bekliyoruz. Hemen başvur!

Kaynaklar:

https://sustainabilitymag.com/net-zero/top-10-nations-that-are-leading-the-renewable-energy-charge-countries-emissions

https://www.trade.gov/country-commercial-guides/uruguay-renewable-energy-equipment#:~:text=Uruguay%20has%20become%20one%20of,in%202020%20was%204%2C924MW.

https://www.trade.gov/country-commercial-guides/denmark-renewable-energy-products#:~:text=Denmark%20has%20a%20long%20tradition,while%20biomass%20contributes%2011.2%20percent).

https://climateactiontracker.org/countries/morocco/

 

 

Yazar Hakkında

Close