Toplu ulaşımı iyileştirmek, enerji tasarrufu sağlamak, halkın ekonomik ve sosyal açıdan güvenliğini sağlayarak yaşam standartlarını yükseltmek; şehir yönetimlerinin hedeflerinden biri.

Son yıllarda teknolojinin hızla ilerlemesi, şehirlerin daha akıllı hale gelmesine önemli ölçüde katkı sağladı. Şehirlerin fiziki altyapısının, tesislerinin ve ulaşımının makineler ve verilerle eşleştirilmesi yalnızca halkın yaşam kalitesini olumlu yönde etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda maliyetleri en aza indiriyor ve verimliliği de artırıyor.

Günlük hayatta pek çok alanda karşımıza çıkan teknolojiler, dünya genelinde, akıllı şehirlerin ulaşım çözümlerini de etkiliyor;

  1. Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin interneti, tüm bireyleri ve nesneleri ağlar üzerinden birbirine bağlamayı mümkün hale getiriyor. Şehirlerin ulaşım çözümlerinde ise bu teknoloji; rota tasarımı, acil durum hazırlığı, sürüş güvenliği gibi alanlarda sıklıkla kullanılıyor.

  1. Büyük Veri

Büyük veri, trafik analizi ve planlamasına yardımcı olmak ve trafik tıkanıklığını hafifletmek amacıyla çözümler üretmek için kullanılıyor. Ulaşım sistemleri ve hızlı araçlar üzerine kurulan sensörler, ulaşım acentelerinin veri akışlarını toplamasına yardımcı oluyor.

  1. Yapay Zeka (Al)

Yapay zeka; ulaşım çözümlerinde trafik tıkanıklığını azaltma, park etmeyi kolaylaştırma, aracın statik durumdayken yakıt kullanımını azaltma gibi pek çok alanda kullanılıyor.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre 2050 yılına kadar dünya nüfusunun %68’inin kentsel alanlarda yaşayacağı öngörülüyor. Teknolojik kent çözümleri bu noktada oldukça kritik öneme sahip.

İTÜ Çekirdek #TeknolojikKentler Programı Seni Bekliyor!

Senin de kentine inovasyon katacak bir fikrin varsa İTÜ Çekirdek seni bekliyor! Yıl sonunda düzenlenecek Big Bang Start-up Challenge’ta İBB – İstanbul Planlama Ajansı’nın 450 bin TL nakdi desteğini almak, ayrıca girişiminin ticarileştirmeye yönelik eğitim, seminer, Ar-Ge fonu ve laboratuvar altyapısından faydalanmak ve İstanbul Planlama Ajansı’nın uzman kadrosundan oluşan mentor ağıyla buluşmak istiyorsan İTÜ Çekirdek #TeknolojikKentler Programı’na hemen başvur!

 

Kaynak: https://www.analyticsinsight.net/impact-of-technology-in-smart-city-transportation-solutions/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close