İş hayatında markalaşmanın önemi yadsınamaz. Hangi sektörde olursanız olun sunduğunuz ürün ya da hizmeti diğerlerinden ayıran temel unsurlardan biri, yarattığınız ve hikayeleştirdiğiniz markadır. Bir marka oluşturmak zaman, sabır ve bolca çaba gerektirse de bu süreci özümseyen bir girişimcinin daha fazla başarı elde edeceği tartışmasız bir gerçek.

Ancak markalaşmanın sadece bir logodan daha fazlası olduğunu unutmamalısınız. Markalaşma, işinizin somut ve soyut yönlerini içerir. Bu yönlerin neler olduğunu bildiğinizde ve bunu en iyi şekilde ele aldığınızda, işinize çok daha fazla değer katabilirsiniz.

  1. Vadedilen Değer

İşletmeniz ne sunuyor? İnsanlar sadece sattığınız ürünleri değil onlara sunduğunuz değeri de satın alırlar. Örneğin, herkes bir kahve dükkânında kahve içebilir ama dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, insanlara bir kahveden daha fazlasını, kalite duygusunu da sunuyor. Ürünlerinizin insanlara ne gibi değer ve faydalar sağladığını keşfedin ve markanızın bu değerlerle eşleşmesini, insanların aklında bu şekilde kalmasını sağlayın.

  1. Müşteri Hizmetleri

Tüketiciler için aldıkları ürün ve hizmetlerin kalitesi kadar, ihtiyaç duyduklarında alışveriş yaptıkları markaya ulaşabilmek, gerekli yardım ve desteği alabilmenin de aynı derecede önemli olduğu bir gerçek. Bu durumda ise markaların müşteri hizmetlerine büyük sorumluluk düşüyor. Bir markanın müşteri hizmetlerinin performansı iyi olduğunda, bu durum, hem tüketiciler tarafından sevilen bir marka olacağı hem de tüketicilerin çevrelerine anlatacakları ile itibarının yükseleceği anlamına geliyor. Dolayısıyla, müşterilerinize daha iyi bir marka deneyimi sunmak için onlardan gelen soru, öneri ve taleplere en iyi şekilde cevap verin.

  1. Karakter

Her markanın bir karaktere ve özgünlüğe sahip olması gerekir. Tüketiciler, hangi markayı tercih edeceklerine karar verirken o markanın yarattığı karaktere ve özgünlüğüne dikkat ediyor. Bu nedenle girişiminizin ya da şirketinizin kültürünü somutlaştıran, özgün bir marka yaratmanız önem taşıyor.

  1. Etki

Sevilen bir marka oluşturmanın yollarından biri de etkileyici hikâyelerinizi paylaşmak. Daha önceki maddelerde de paylaştığımız gibi insanlar, yaşadıkları deneyimleri paylaşmayı severler ve iyi deneyimlere sahip olan müşterileriniz bunları paylaşması, şirketinizin kurumsal itibarını artıracak en etkili yollardan biridir. Sadık müşterilerinizden çeşitli sosyal mecra ve platformlarda markanız hakkında yorum bırakmalarını isteyin ve bu yorumları kendi web sitenizde ya da sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.

  1. Hedef Kitlenin Hikâyesi

Marka oluştururken göz önüne alınması gereken bir diğer unsur ise hedef kitle. İnsanlar ilişki kurabilecekleri markalara yönelirler ve bu ilişkiyi kurabilmenizin en temel yolu onların hikâyesini anlamaktır. Hedef kitlenizin; onların mücadelelerini, hayallerini, arzularını anladığınızı bilmesini sağlayın. Bu hikayeler; markanıza hem değer katacak hem de marka kimliğinizi inşa etmeniz yolunda size yardımcı olacak.

 

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/374928

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close