Kaliforniya’da Bir Lise Öğrencisi Kendi Kendine Aktif Olan Yangın Söndürücü Geliştirdi

Kaliforniya’da yaşayan lise öğrencisi Arul Mathur, kendi kendine aktif olarak çevresindeki alevleri söndürebilen bir yangın söndürücü geliştirdi. 2019 yılında, ailesiyle birlikte yaşadığı evin bir orman yangınından etkilenmesi sonucu bu söndürücüyü geliştiren Mathur, F.A.C.E isimli icadının itfaiye ekipleri yangın alanına ulaşana kadar, evlerin savunma hattı olabileceğini düşünüyor.

Bir duvara dikey olarak monte edilen F.A.C.E, ortamdaki ısı 155 fahrenheit’a ulaştığı zaman kendi kendine aktive oluyor. Söndürücünün uç bölümünde yer alan kırmızı gliserin ampulü, gerekli ısıya ulaştığında patlıyor ve bu patlama, cihazın gövde bölümünde bulunan söndürücü sıvı serbest bırakılıyor. Şu an için F.A.C.E.’nin küçük boyutlarda bir örneğini tasarlayan Mathur, ilerleyen dönemlerde bu cihazı 5 – 10 galonluk modeller olarak geliştirmeyi düşündüğünü söylüyor.

MIT Mühendisleri, Yeni Nesil Bir Protez Olan Şişirilebilir Robot El Tasarladı

MIT mühendisleri; yeni nesil protez olarak tanımladıkları şişirilebilir robot el tasarladı. Robot el; geleneksel protez cihazların aksine, kullanan kişiye dokunsal kontrol sağlıyor. Projedeki mühendisler, bu cihaz ile ampütasyon geçirmiş, dünya genelinde 5 milyon kişiye yardım etmeyi amaçlıyor.

Şanghay Jiao Tong Üniversitesi ve MIT ortak projesi olan bu yeni nesil protezi kullananlar bir bavulun fermuarını kapatmak, bardağa bir içecek koymak ve bir kedi sevmek gibi işlevleri yerine getirebiliyor. Dokunsal geribildirim sunan bir sisteme sahip olan cihaz, sert ve ağır olan geleneksel protezlerin aksine hafif olmasıyla da kullanım kolaylığı sağlıyor.

Ford, Hava Fabrikasında Yeni Robotik Test Sürücüleri Kullanmaya Başladı

Ford, Hava Fabrikası adını verdiği binalardaki test süreçlerinde, bina içindeki koşulların çalışan kişileri oldukça zorlaması nedeniyle  araçlarını daha sağlıklı test edebilmek için Shelby ve Miles isimlerini verdiği bir çift robotik test sürücüsü geliştirdi. Bu sayede testlerini, gerektiği takdirde, çok sayıda tekrar edebileceklerini belirten marka; Sahra Çölü’nün sıcağından Sibirya’nın soğuğuna ve en yüksek dağların tepesinde bulunan irtifa koşullarına kadar geniş kapsamlı testleri de rahatlıkla gerçekleştirebileceklerini söylüyor.  -40 santigrat derece ile 80 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda, aşırı irtifalara dayanırken sorunsuz çalışabilen robotlar, ayrıca farklı sürüş stilleri için programlanabiliyor.

 

Kaynaklar:

https://mashable.com/video/face-fire-extinguisher

https://www.slashgear.com/mits-inflatable-robotic-hand-is-a-next-generation-prosthetic-17687146/ https://www.slashgear.com/ford-has-new-robotic-test-drivers-at-its-weather-factory-13686460/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close