Tedarik zinciri; ürün ve hizmetlerinizin dünyanın her yerindeki müşterilerinizle bir araya gelmesini sağlar. Ancak bunun çevreye önemli ölçüde zararı vardır. Şirketlerin sahip olduğu tedarik zincirleri, sera gazı emisyonlarının %80’inden fazlasını oluşturmaktadır. Üstelik, bu durumun şirketlerin kar oranları üzerinde de olumsuz etkileri bulunuyor.

Sürdürebilir tedarik zinciri yaklaşımını benimseyerek atık ve çevresel ayak izini azaltan şirketlerse aynı zamanda çalışma koşulları, sağlık ve güvenlik faktörlerini de iyileştirmiş olurlar.

Üstelik sürdürülebilir tedarik zincirinin faydaları bu kadarla sınırlı değil. Peki, bu yaklaşımın sağladığı diğer avantajlar neler?

  1. Tasarruf Etmenizi Sağlar

Bir işletmenin çevresel etkisini azaltmanın maddi açıdan bir bedeli olduğuna dair yaygın bir inanış olsa da aslında bu yanlış bir kanıdır. İşletmeler sürdürebilirliğe yatırım yaptıklarında, uzun vadede ciddi oranda tasarruf sağlamanın yanı sıra kullandıkları araç ve makinelerin verimliliğini de artırmış olurlar.

  1. Şirketinizin İtibarını Yükseltir

Tedarik zinciriniz ve şirketiniz hakkında daha pek çok bilgiye çevrimiçi olarak kolayca ulaşılabilir. Sürdürülebilir bir tedarik zincirine sahip olmak, marka itibarınızı yükselmesini sağlayacak ve bu durum hem müşterileriniz hem çalışanlarınız hem de çalışan adaylarınız üzerinde olumlu etkiler yaratır.

  1. Yeni Ortaklıklar için Potansiyel Sağlar

Sürdürülebilir tedarik zincirine sahip bir işletme, ortaklık kurmak isteyeceği şirketler için de çekici bir olasılıktır. Çevresel kimlik bilgilerinizin başka bir markayla uyumlu olması, şirketinize potansiyel ortaklık fırsatlarının kapılarını açacak ve bu da şirket karınızın yükselmesine olanak sağlayacaktır.

  1. Daha Fazla İş İmkânı Yaratır

Sürdürülebilir bir tedarik zinciri ile çevreci kimliğinizi kanıtladığınızda, bu durum size daha fazla iş imkânı yaratabilir. Günümüzde pek çok bilinçli tüketici, ürün veya hizmet satın almadan önce markanın doğaya ne kadar saygılı olduğuna da son derece hassas yaklaşıyor. Siz de çevreye katkı sağlayan eylemlerde bulunarak hem gezegene verdiğimiz zararı azaltabilir hem de şirketiniz için daha büyük tasarruf ve marjların kapısını açabilirsiniz.

Tedarik zincirinden atık su yönetimine kadar sürdürülebilirlik, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geliyor ve sürdürülebilirlikle ilgili teknolojilerin hem değeri hem de önemi her geçen gün artıyor.

İTÜ Çekirdek #Sürdürülebilirlik Programı Seni Bekliyor!

İTÜ Çekirdek olarak, İstanbul Sanayi Odası ile uzun yıllardır sürdürdüğümüz iş birliğinin kapsamını genişlettik. Bu kapsamda; sürdürülebilir bir dünya için öncü teknolojiler geliştirecek, iklim değişikliğinin etkilerini gözeten, sürdürülebilir üretime ve kapsayıcı büyümeye katkıda bulunacak verimlilik odaklı teknolojik bir girişime sahip olan girişimcileri, İTÜ Çekirdek’e bekliyoruz!

Sürdürülebilirlik odağında teknoloji geliştiriyorsan, İTÜ Çekirdek’te girişimini ticarileştirmeye yönelik eğitim ve seminerler; pazarlamadan finansa, satıştan insan kaynağına kadar 500’den fazla alanında uzman mentor, prototipini geliştirmek için Ar-Ge fonu ve laboratuvar altyapısı seni bekliyor! Ayrıca potansiyel müşteri ve yatırımcılarla da bir araya gelebileceksin. Tüm bunların yanı sıra İstanbul Sanayi Odası uzman ekiplerinin birebir katkısıyla; sanayiye yönelik açık inovasyon günleri, sanayici-yatırımcı buluşmaları, fabrika ziyaretleri, sanayi liderlerinden alınacak mentorluklar ve girişimci-sanayici tanıştırmaları vesilesiyle seni sanayinin gücüyle buluşturacağız!

Sen de teknolojinin sanayinin gücüyle büyümesini istiyorsan, hemen başvur!

 

Kaynak: https://www.cips.org/supply-management/opinion/2019/july/five-benefits-of-a-sustainable-supply-chain/

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close