InsurTech girişimleri; sigorta sektörünü geliştirmek ve yenileme konusunda önemli rol oynuyor. Geleneksel sigortacılığı teknolojiyle buluşturarak sektörün dönüşümüne büyük bir katkı sağlayan bu girişimler, kâr etme konusundaysa zaman zaman sorun yaşayabiliyor.

Sektörün geleceğini şekillendirirken aynı zamanda kârını da artırmak isteyen InsurTech girişimlerinin dikkate alması gereken bazı temel faktörler bulunuyor:

Pazar Segmentasyonu

Belirli Pazar segmentlerini belirlemek ve hedeflemek InsurTech’ler için büyük önem taşıyor. Yeni kurulan şirketlerin, niş pazarlara veya yetersiz hizmet verilen alanlara odaklanarak ürün ve hizmetlerini bu müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlaması gerekiyor. Bu yaklaşım, daha etkili pazarlama ve kaynak tahsisine olanak tanıyarak kârlılığın artırılmasına yardımcı olabilir.

Müşteri Kazanımı ve Elde Tutma

Müşteri çekme ve elde tutma yeteneği, tüm şirketler için olduğu gibi InsuTech girişimleri için önemli rol oynuyor. Bunun için dijital pazarlama stratejilerinden, veri analitiğinden ve kişiselleştirilmiş müşteri deneyiminden yararlanmak; InsurTech girişimlerinin yeni poliçe sahipleri edinmesine ve uzun vadeli ilişkiler kurmasına yardımcı olabiliyor.

Ortaklıklar ve İş Birlikleri

Sigorta sektöründeki yerleşik oyuncularla iş birliği yapmak, InsurTech girişimlerinin kâr oranlarını önemli ölçüde etkileyebiliyor. Sigorta şirketleri veya komisyoncularla yapılan ortaklıklarsa yeni kurulan girişimlere; mevcut bir müşteri tabanına, dağıtım ağlarına ve düzenleyici uzmanlığa erişim konusunda yardımcı olabiliyor.

Risk Değerlendirmesi ve Sigortalama

Sağlam risk değerlendirmesi ve sigortalama modelleri geliştirmek, sigorta teknolojisi girişimleri için hayati önem taşıyor. Bu girişimler; veri analitiği, yapay zeka ve makine öğrenimi algoritmalarından yararlanarak riskleri doğru şekilde değerlendirebilir, uygun prim oranlarını belirleyebilir ve sahte iddiaları azaltabilir.

Yeni Nesil Sigortacılığa, Geliştirdiğin İnovatif Çözümlerle Katkı Sağlamak İster Misin?

İTÜ Çekirdek olarak, yapay zekâ modellerinden makine öğrenimine; sigorta sektöründe çığır açacak yeni nesil teknolojiler geliştiren girişimleri, sektörün önde gelen sigorta şirketleri AgeSA, AkSigorta ve Aveon ile buluşturmaya devam ediyoruz. Sen de sigorta sektörünü inovasyonla geliştirip büyütecek ve sektördeki dijital dönüşümü hızlandıracak teknolojiler geliştiriyorsan seni İTÜ Çekirdek’e bekliyoruz.

Kaynak: https://finmodelslab.com/blogs/profitability/insurtech-startup-profitability

Görsel kaynak: https://www.shutterstock.com/tr

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close