Facebook’un Android kullanıcılarının sosyal ağa sadakatini sınamak için cüretkâr bir test uyguladığı ortaya çıktı.

The Information tarafından ortaya çıkarılan sadakat testine göre, Facebook birkaç yıldır Android uygulamasını kasıtlı olarak sabote ederek, bazı Android kullancılarının kötü bir deneyim yaşamasını sağlıyor. Bunu yapmasındaki amaç ise sorunlarla karşılaşan kullanıcıların sadakatini sınamak.

Testlerin kaç Android kullanıcısına uygulandığı ve tam olarak ne zaman başlayıp bittiği bilinmezken, Facebook kullanıcılarının sorunlara rağmen ona sadık kaldığını gördü.

İsmini açıklamayan kaynak The Information’a “İnsanlar yeniden denemeyi bırakmadı.” diyor. Facebook tarafından doğrulanmayan teste tabi tutulan Android kullanıcılarının, sosyal ağı mobil tarayıcıları üzerinden kullanmaya başladıkları belirtiliyor.

Söylentiler, Facebook’un cüretkâr sadakat testini Google ile gelecekte yaşayabileceği anlaşmazlıkların sonucu Play Store’un dışında kalma ihtimaline hazırlık olarak gerçekleştirdiğine işaret ediyor.

Play Store’un en popüler geliştiricisi konumundaki Facebook, Google için büyüyen bir tehdit konumunda. Her ne kadar Facebook uygulamalarının dağıtımı için Google’a ihtiyaç duysa da, sosyal ağın kullanıcıları arama motorunu kullanmayı bırakarak uygulamalarını direkt indirmeyi tercih edebilirler.

The Verge’ün konuyla ilgli yorum istediğini geri çeviren Facebook’un Play Store’u terk etme ihtimali de en az ilk ihtimal kadar olası. Sadakat testinin neyin hazırlığı olduğunu zaman gösterecek.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close