North Carolina State Üniversitesi Araştırmacıları Trafik Tahminlerini Daha Verimli Hâle Getirecek

North Carolina State Üniversitesi araştırmacıları, trafik hacmini tahmin eden modellerin hesaplama karmaşıklığını azaltarak daha verimli çalışmasını sağlayacak yeni bir yöntem geliştirdi.

Geleneksel tahmin modellerinin çalışma süresini önemli ölçüde azaltacak bir algoritma geliştiren araştırma ekibi; yeni modelin, daha karmaşık tahmin soruları sayesinde verimliliği de aynı oranda artırdığını ifade etti. Ulaşılan çözümün, ne oranda iyi olduğunu da belirleyen algoritma, böylece daha iyi bir sonuca ulaşabilmek adına kendini iyileştirebiliyor.  Araştırma ekibi; henüz test aşamasında olan algoritmayı, trafik planlayıcıları ve mühendislerle birlikte çalışarak, dünya genelindeki trafik problemini çözmek üzere geliştirmeyi hedefliyor.

Stevens Teknoloji Enstitüsü Araştırmacılarından Milimetre Dalga Görüntüleme Yöntemi İle Cilt Kanserini Teşhisi

Stevens Teknoloji Enstitüsü araştırma ekibi; gereksiz biyopsi oranını azaltmak ve hekimlerin kolaylıkla laboratuvar düzeyinde kanser teşhisi elde edebilmesini sağlamak amacıyla, düşük maliyetli bir el cihazı geliştiriyor.

Havaalanındaki güvenlik tarayıcılarıyla aynı mantıkta çalışan cihaz, hastanın vücudunu taramak için milimetre dalga görüntüleme yöntemini kullanıyor. Sağlıklı dokuların, milimetrik dalga ışınlarını, kanserli dokudan daha farklı şekilde yansıttığını belirten araştırma ekibi, ışınlardaki kontrastları izleyerek kanserin varlığını tespit etmenin mümkün olabileceğini belirtti.  Bu yeni teknoloji üzerindeki çalışmalarına devam eden ekip, önümüzdeki iki yıl içerisinde, cihazı hekimlerin kullanımına sunmayı planlıyor.

Missouri Üniversitesi Araştırmacıları Büyük Miktardaki Biyolojik Veriyi Analiz Etmek için Yapay Zekâ Kullanıyor

Missouri Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi; büyük miktardaki biyolojik veriyi analiz etmek için yapay zekâdan yararlanıyor. Grafik sinir ağı olarak adlandırılan bu yapay zekâ türü, bilim insanlarına, protein dinamiklerini inceleyerek oluşturulan büyük miktardaki veriyi gözden geçirmeleri için gerekli süreyi kısaltmada yardımcı oluyor.

Bu yöntemin, ilaçların etkili bir şekilde çalışması için proteinler üzerindeki hedef bölgeleri belirlemede yeni yollar açabileceğini ifade eden araştırma ekibi; yapay zekâ yardımıyla kanser ve benzeri hastalıklardaki başarılı tedavi oranını artırmayı hedefliyor.

 

Kaynaklar:

https://techxplore.com/news/2022-05-traffic-efficient.html

https://scitechdaily.com/bye-bye-biopsy-handheld-device-with-new-imaging-tech-to-painlessly-identify-skin-cancers/

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/05/220505143820.htm

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close