Yeşil girişim, sürdürülebilir bir dünya oluşturmaya katkıda bulunacak şekilde ürün ve hizmetler sunan kuruluş olarak tanımlanabilir.

Sürdürülebilir bir dünya için; bugünün ihtiyaçlarının, gelecek nesillerin ihtiyaçlarını tüketmeden karşılanması gerekiyor. Bu nedenle yeşil girişimlere aynı zamanda sürdürülebilir girişim adı da veriliyor.

Sürdürülebilir Girişimler Neden Önemli?

 Artan global nüfus, hızlanan küresel kalkınma ve buna bağlı olarak artışa geçen kaynak kullanımı ve çevresel etkilerin beklentisiyle; geleneksel yöntemlerle iş yapmanın, sürdürülebilir bir gelecek için bir seçenek olmadığı artık çok daha net olarak görülüyor.

Yaşanabilir bir gelecek için gerekli olan ekolojik sistemlere ve doğal sermayeye değer verme ihtiyacı artık insanlığın büyük çoğunluğu tarafından biliniyor olsa da doğal varlıklara değer vermek, henüz iş dünyasında yeteri kadar yaygınlaşmış durumda değil. Oysaki sürdürülebilir geleceğe ulaşmak için bütünsel bir yaklaşım gerekiyor.

Bugün, insan faaliyetleri; dünyayı, sınırlarını aşmaya ve artık yaşanamayacak bir yer haline gelmeye zorluyor. Yaşamın devam edebileceği, sürdürülebilir bir dünya yaratmak için köklü değişimler artık bir lüks değil. Sürdürülebilir girişim ve şirketlerin ise bu konuda önemli rol oynayabileceği düşünülüyor. Ancak sürdürülebilir olmak yalnızca ekonomik açıdan sürdürülebilirlik anlamına gelmiyor. Aynı zamanda sosyal ve çevresel sürdürülebilirliğin de hesaba katılması gerekiyor. Sadece ekonomik sürdürülebilirliğe odaklanmak, uzun vadede, o iş yerinin kendisinin geleceğinden mahrum kalması demek oluyor. Bu nedenle ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliğin; bir girişimin ya da şirketin üç temel direği olduğu söylenebilir.

İş dünyası özellikle tüketim kalıpları üzerinde büyük rol oynuyor. Bugün, yaşam standartlarımızı etkilemeden tüketim şekillerimizi değiştirecek bilgi ve teknolojiye sahip olduğumuz düşünülecek olursa, girişim ve şirketlerin tüketim alışkanlıklarımızı dönüştürecek adımlar atması, sürdürülebilirlik adına önem taşıyor.

Bu tarz girişimlerin sayısı artmaya devam etse de etkilerini, sürdürülebilir bir dünya inşa etmek için kullanılacak yeni girişim ve şirketlere halen büyük ihtiyaç var!

Sürdürülebilirlik odağındaki teknolojilerini, İTÜ Çekirdek’te geliştir!

Geliştirdiğin teknolojilerle daha sürdürülebilir bir dünya yaratmayı hedefliyorsan İstanbul Sanayi Odası iş birliği ile başlattığımız Sürdürülebilirlik Programı tam sana göre!  İTÜ Çekirdek’te girişimini ticarileştirmeye yönelik eğitim ve seminerler; pazarlamadan finansa, satıştan insan kaynağına kadar 500’den fazla alanında uzman mentor, prototipini geliştirmek için Ar-Ge fonu ve laboratuvar altyapısı seni bekliyor, hemen başvur!

 

Kaynak: https://thegreenstartup.com/blog/what-is-a-green-startup-and-why-this-is-important/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close