İnsan beyni ile aynı çalışma prensibine sahip olan kuantum bilgisayarlar, geleceğin en büyük teknolojilerinden biri olarak görülüyor. Bu misyon kuantum bilgisayarların oldukça ilgi görmesinin sebeplerinden biri. Geleceğin teknolojisini şekillendirmek isteyen donanımlı pek çok şirket de bu bilgisayarlarla ilgili çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz cuma gününe kadar IBM de bunlardan biriydi. Ancak şimdi diğer kuantum bilgisayar geliştiricilerinin bir adım önüne geçti.

IBM geçen yıl 5 kuantum bit’lik (kübit) kuantum bilgisayarını bulut üzerinden ücretsiz olarak kamuya açmış ve 20 kübitlik bilgisayar için çalışmalara başladığını duyurmuştu. Şirket, bu süre içerisinde büyük bir gelişme gösterdi ve geçtiğimiz cuma günü 20 kübit kuantum bilgisayarı piyasaya sunduğunu açıkladı.

Şirket ayrıca araştırmacılarının kuantum hesaplamanın bir sonraki kilometre taşı olan 50 kübitlik bir bilgisayarın prototipini kurmayı başardıklarını da duyurdu. Ancak söz konusu bilgisayarın ne zaman kullanıma sunulacağı henüz belli değil.

IBM kuantum bilgisayarları bulut üzerinden ücretsiz sunmakla kalıyor aynı zamanda bu makinelerin programlanması ve kullanılması konusunda da insanlara eğitim veriyor.

Kuantum, teknolojide anlaşılması oldukça güç bir alan. Sistemleri geleneksel bilgisayarlara oranla çok daha farklı. 0 ve 1’ler yerine kübitleri kullanan kuantum bilgisayarlarda bitler hem 0 hem de 1 olabiliyor. Burada kuantum halinin tutarlılığı öne çıkıyor. IBM, kuantum halini 90 mikro saniye boyunca sağlayabildi. Ki bu da pazarda rekor olarak kabul ediliyor. Bu arada pazardaki diğer firmaların Intel ve Google olduğunu da hatırlatalım.

Kuantum teknoloji ilerleyip daha iyi anlaşıldığında tıp, ilaç keşfi ve materyal bilimi gibi alanlarda büyük ilerleme kaydedileceği düşünülüyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close