Max Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü’nde Bağırsaklarda Dolaşabilecek Bir Robot Geliştirildi

Max Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü araştırma ekibi, tedavi amacıyla kullanmak üzere, bağırsaklarda dolaşabilecek boyutlarda yeni bir robot geliştirdi.

Birkaç milimetre uzunluğundaki robot, kırkayak benzeri yapısı sayesinde iç organlar içerisinde yürüyebiliyor ve tırmanabiliyor. Ayrıca herhangi bir sıvıyla karşılaştığında, bulunduğu yerdeki tutuşunu koruyabiliyor. Araştırma ekibi; robotun, özellikle bağırsak içine ilaç vermek ve gerektiğinde biyopsi yapabilmek amacıyla kullanmayı hedefliyor.

Bath Üniversitesi Araştırmacıları Yapay Zekâ Kullanarak Kalabalık Şehirlerdeki Park Yükünü Hafifletiyor

Bath Üniversitesi araştırma ekibi, sürücülerin kalabalık şehir merkezlerinde park yeri bulmalarına yardımcı olacak bir yapay zekâ modeli geliştiriyor.

Uygulama; park etme oranının yüksek olduğu alana giren sürücüye, ücretsiz olarak park edebileceği farklı bir yer gösterecek ayrıca bu park yerine gidebilmesi için trafik yoğunluğunun düşük olduğu rotaları da belirleyecek. Bu teknolojinin aynı zamanda, yerel yetkililerin sürücü davranışlarına ilişkin verileri analiz etmesi ve yerel seyahat modellerini daha iyi kontrol etmesine olanak sunan hizmetler oluşturma konusunda da yardımcı olacağı düşünülüyor. Araştırma ekibi yeni yapay zekâ modelinin kullanımı ile birlikte, belirli bir alandaki trafik ve park yoğunluğu azalacağından, havadaki zehirli gaz oranının da aynı oranda azalacağını düşünüyor.

Pekin Nanoenerji ve Nanosistemler Enstitüsü’nden Makine Öğrenimi ile Duruş Bozukluğunu Düzeltmeye Yardımcı Kumaş

Çin Bilimler Akademisi Pekin Nanoenerji ve Nanosistemler Enstitüsü’deki araştırmacılar,  kişilerdeki duruş bozukluğunu gerçek zamanlı olarak düzeltmeye yardımcı olacak bir kumaş geliştirdi.

Sensörlerle eşleştirilebilen ve kendi kendine güç sağlayan kumaş, bir makine öğrenme algoritması tarafından işleniyor. Sensörler tarafından toplanan veriler, anında geri bildirim sağlıyor ve kullanıcıyı, duruşunu ayarlaması gerektiğine dair uyarıyor. Kumaşın yıkanabilir ve nefes alabilir özelliklere sahip olması ise uzun süreli kullanıma olanak sunuyor.

 

Kaynaklar:

https://techxplore.com/news/2022-05-millirobot-climbing-gut-drugs.html

https://www.bath.ac.uk/announcements/taking-the-strain-out-of-parking-in-busy-cities-with-ai-technology/

https://www.sciencetimes.com/articles/37906/20220527/having-trouble-correcting-posture-newly-developed-self-powered-fabric-paired.htm

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close