Drone Racing Leauge’in geliştirdiği Racing, saatte 262 kilometrelik hızıyla bu alanda teknolojinin ulaştığı noktayı gösteriyor.

İTÜ Çekirdek girişimlerinden Maxwell gibi drone’ların dayanıklılık ve fonksiyonelliğine odaklanan girişimlerin yanında hız konusunu kafaya takmış olanlara rastlamak da mümkün. Bunların başında gelen Drone Racing Leauge ekibi en popüler drone yarış serilerinden birini düzenliyor ve hız konusuna o kadar önem veriyor ki kendi özel yarış drone’larını geliştirip üretiyorlar.

DRL yarışlarında kullanılan drone’lar, bu yarışlar için özel olarak dizayn edilmiş ve saatte 130 kilometre hıza çıkabiliyorlar. Fakat DRL ekibi bu hızla yetinmemiş ve rekor kırmak için özel bir çaba içerisine girmiş. Sonuçta ortaya RacerX çıkmış. Bu versiyon 1 kilogramdan daha hafif (800 gram) ve pervanelerini dakikada 46,000 kez çevirebiliyor.

Guiness Rekorlar Kitabı için testlerde saatte 290 kilometre hıza çıkmayı başarsa da ortalama hızı 262 kilometre olarak belirlenmiş. Ancak bu da rekoru ele geçirmesini sağlayacak kadar hızlı.

Elbette drone bu hızlara çok uzun süreler dayanamıyor. RacerX’in ilk prototipleri de yüksek hızlı motor ve bataryanın yarattığı sıcaklık sebebiyle alevler içinde kalmış. Nihai RacerX de havada yanmadan ve pili tükenmeden sadece 200 metre kadar yol alabiliyor. 46,000 rpm değerine ulaşan motorların tiz sesi ise Formula 1 araçlarını andırıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close