Sunum yaparken dinleyicilerinizin ilgisini canlı tutabilmek önem taşıyor. Bunu başarabilmek içinse seçtiğiniz kelimeler, ses tonunuz ve sahnedeki hareketlerinize ek olarak bakışlarınızı da nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor.

İzleyicilerinizi konuşmanız kadar bakışlarınızla da etkileyebilmek için takip edebileceğiniz bazı temel adımlar bulunuyor.

Dürüstlük Duygusu Yaratın

İzleyiciyle kişisel bir bağ kurmak için göz teması önem taşıyor. Konuşurken yanlış yerlere veya aşağıya bakmak, izleyiciler tarafından sinirlilik veya güvensizlik gibi algılanabilir. Bu durumsa konuşmacının dinleyici karşısında inandırıcılığını kaybetmesine yol açabilir. Sunum esnasında izleyicilerle doğrudan göz teması kurmaksa, güven ve samimiyet duygusunun pekişmesine yardımcı olur.

Gözlerinizi Bir Spot Işığı Olarak Düşünün

Sunumunuzun tamamı boyunca bir veya iki kişiye odaklanmayın. Bunun yerine gözlerinizin kalabalığın üzerinde bir spot ışığı gibi taramasına izin verin. Zaman zaman farklı bölümlerdeki izleyicilere odaklanın. Bu şekilde sunumunuzu herkesi kapsayacak şekilde yapmış olursunuz.

İzleyiciler Arasından Belirli Kişiler Seçin

Sunumunuzda dikkatinizi kalabalığa olabildiğince eşit dağıtmalısınız. Ancak ara sıra belirli bir dinleyiciyi seçip onunla doğrudan göz teması kurmanız gereken zamanlar da olabilir. Bunu sunumunuz boyunca çeşitli zamanlarda yapmalı ve bireysel göz temasını birkaç saniye sürdürmelisiniz. Bu, izleyicilerinizle gerçekten bağlantı kurmanıza ve onlara sunumunuzun gerçekten bir parçası olduklarını hissettirmenize olanak tanır.

Zaman Zaman Gözlerinizi Kaçırmakta Sorun Yok

Sunumunuz sırasında zaman zaman dinleyicilerinizden farklı noktalara da bakabilirsiniz. Sunumun boyunca sadece izleyicilerinize bakmak yerine notlarınıza veya referansta bulunduğunuz ekrana göz atmanız, son derece normal ancak bunu yaparken izleyicilerinizle göz teması kurmayı tamamen unutmamanız şartıyla…

Kaynak: https://www.presentationtraininginstitute.com/where-to-look-during-your-presentation/

Görsel Kaynak: https://www.shutterstock.com/tr

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close