Tüm dünyanın gözlerini diktiği InSight uzay aracı dün akşam saatlerinde Mars yüzeyine başarıyla indi. Mars’ın yeraltı yapısını inceleyecek olan InSight, Kızıl Gezegen’e ayak basar basmaz elde ettiği ilk görüntüleri de
Dünya’ya gönderdi.

NASA’nın altı yıllık aradan sonra Mars’a gönderdiği ilk uzay aracı olan InSight, Mars’a sorunsuz inmeyi başardı. Mars keşif aracının, 19 bin 800 kilometre hızla Mars atmosferine girdikten 6 dakika sonra hızını sıfırladığı, ardından paraşütünü açıp iniş motorlarını çalıştırarak, üç ayağı üzerinde yüzeye iniş yaptığı açıklandı.

NASA bu başarılı görev sonrasında InSight özelinde açtığı Twitter hesabından her şeyin yolunda olduğunu esprili bir dille gösterdi.

InSight şimdiye kadar üzerindeki robotik kola yerleştirilen kameralar yoluyla üç adet fotoğraf paylaştı. Birbirine benzeyen iki fotoğraf, aracın Mars’a inerken ne kadar kir ve tozun ortaya çıktığını gösteriyor. Diğeri ise Mars’ın yüzeyini daha net şekilde gösteriyor.

InSight daha önce Mars’a gönderilen Curiosity ve Opportunity gibi Mars üzerinde gezip örnek toplamayacak. Görev süresi boyunca aynı yerde duracak olan uzay aracı, sondaj yoluyla Mars’ın yeraltı yapısını inceleyecek.

Mars’taki sismik aktivite, yeraltı ısısı ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak olan InSight, çekirdeğin yapısı ve büyüklüğü konusunda da bilim insanlarının ilk kez fikir sahibi olmasını sağlayacak.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close