NASA, uzun süredir geliştirme aşamasında olduğu drone trafik yönetim sistemini artık test etmeye hazır. Test bölgesi olarak Nevada’yı belirleyen uzay ajansı, önümüzdeki aydan itibaren test programına başlayacak.

NASA’nın dört yıldır Federal Havacılık Kurulu (Federal Aviation Administration – FAA) ile birlikte geliştirdiği İnsansız Uçak Trafik Yönetimi (Unmanned Aircraft Traffic Management – UTM) sistemi, drone’ların şehir ortamında nasıl güvenli bir şekilde uçacağını bulmayı amaçlıyor.

NASA ve FAA, drone trafik sistemi kapsamında araçla tümleşik “algılama ve kaçınma” (detect and avoid) yetenekleri, araçtan araca iletişim, çarpışmadan kaçınma ve aynı zamanda otomatik güvenli iniş teknolojileri de dahil olmak üzere geniş bir teknoloji listesi sunmayı planlıyor.

Bütün bunlar NASA’nın kentsel bir ortamda uçmanın zorluklarını anlamalarına yardımcı olacak ve gelecekteki kurallar için zemin hazırlayacak. Ayrıca kurumun, drone’ları aşırı nüfuslu alanlarda güvenle kullanmak için ideal prosedürleri bulmasına yardımcı olacak.

NASA ve FAA bu testlerden elde ettikleri tüm verileri ticari drone endüstrisine de ileteceklerinden, bu adımın şehir içinde drone kullanımı yönünde olumlu bir etki yaratması bekleniyor.

Projenin son test uçuşları mart – ağustos ayları arasında gerçekleştirilecek. Testler başarılı olursa drone trafik sistemi ABD başta olmak üzere pek çok ülke tarafından da benimsenebilir.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close