Apple, hızla büyüyen ses teknolojisi alanında ses getirecek bir atılım yaptı. Axios’un paylaştığı bilgilere göre, şirket, geliştirdiği ses teknolojileri Google Home ve Amazon Echo gibi cihazlarda da kullanılan PullString isimli girişimi satın aldı.

2011 yılında eski Pixar yöneticileri tarafından kurulan PullString, başlangıçta ToyTalk olarak biliniyordu ve ileri teknoloji çocuk eğlence alanında uzmanlaşmıştı. Şirket, Mattel’in 2015 yılında yeni Hello Barbie’lerinin gelişiminde de önemli pay sahibiydi. ToyTalk’un geliştirdiği ses teknolojisi sayesinde, çocuklar ikonik Barbie karakteriyle sohbet edebiliyordu.

Şirket, 2016 yılında ismini PullString olarak değiştirdi ve HBO, Amazon ve Activision gibi müşterilerle çalışarak diğer ses odaklı uygulama alanlarına genişlemeye başladı.

Şirket Apple satın almasıyla birlikte rekabetin daha yoğun yaşandığı bir alana daha adım atmış oldu. Nitekim artık o şirketlerin işbirlikçisi değil doğrudan rakibi konumuna geldi.

O rakiplerin en başında ise Amazon geliyor. Amazon’un Echo ve Echo Dot dahil olmak üzere Alexa destekli 100 milyondan fazla cihaz sattığı bildiriliyor. Diğer tarafta ise Home cihazlarıyla akıllı ev cihazları alanında popülarite kazanan Google var.

Apple tarafına baktığımızda ise şirketin ses teknolojisi yarışında biraz koptuğunu görüyoruz. Aslında Siri ile birlikte, ses teknolojisinin tüketici ürünlerine entegrasyonunu çok önceleri sağlamış ve başarısını kanıtlamış olsa da geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü HomePod cihazı, tüketicilerden geçer not alamadı.

30 milyon dolar değerinde olduğu belirtilen PullString anlaşması, Apple’ın satışlarını arttırmak istediğini açıkça gösteriyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close