Bir zamanlar hemen her evde bulunan rubik küp icat edildiği 1974 yılından beri pek çok değişikliğe uğradı. Klasik 4X4 boyuttan 6X6’lık bir varyasyonu üretildi. Şu an pek çok farklı renk, şekil ve boyutu bulunan rubik küplere şimdi de bluetooth desteği geliyor.

Bir Kickstarter kampanyası olarak başlayan GoCube özünde bu klasik bulmacaya teknoloji desteği vermeyi amaçlıyor. Elbette burada pek çok kişi şu soruyu soruyor “Rubik küp için Bluetooth desteği gerçekten bir gereklilik mi?”

GoCube bir gereklilik değil ancak küpün nasıl çözüleceği ile ilgili fikir vermesi açısından önemli olabilir. Küpe bağlı olan uygulama, küpün herhangi bir noktada nasıl yapılandırıldığını tam olarak söyleyebiliyor. Bu şekilde kişi küpü kendi kendine nasıl çözebileceğine dair büyük ipuçları almış oluyor. Küpü çözmek için ihtiyacınız olan adımları öğrendikten sonra becerilerinizi geliştirebilir, ilerlemenizi uygulama üzerinden takip edebilir ve çevrimiçi arkadaşlarınızla rekabet edebilirsiniz.

GoCube’ün daha gelişmiş bir sürümü olan GoCube Edge ise daha hassas izleme, dönüş hızı ve istatistik kaydetme yeteneklerine sahip. Normal bir GoCube’ün 0.25 saniye hassasiyetine karşılık GoCube Edge 0.001 saniyelik hassasiyete sahip.

Şu an Kickstarter’da fonlanan GoCube’ün fiyatı 59 dolar. Hiçbir Bluetooth bağlantısına ihtiyaç duymayn GoCube Edge’in fiyatı ise 79 dolar. Bluetooth özelliği olmayan bir küpün fiyatının yaklaşık 5 dolar olduğunu hesaba katarsak akıllı rubiklerin gerçekten oldukça pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak gerçek bir rubik küp tutkunuysanız buna değebilir.

Daha yeni bir şirket olan GoCube 2019 yılının başlarında ilk küp grubunu sahiplerine ulaştırmayı umuyor. Siz de Bluetooth bağlantılı rubik küp’e Kickstarter sayfası üzerinden destek olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close