Kendi girişiminizi kurmanın, büyük bir yolculuğun ilk adımı olduğu söylenebilir. Ancak bu yolculukta başarıya ulaşmak için kararlılık ve net bir strateji önem taşıyor. İster yeni bir iş fikrini hayata geçirmeye hazırlanıyor olun ister mevcut girişiminizi büyütmeye, bu 5 temel ipucu ile hedefinizi gerçekleştirmeye daha da yaklaşacaksınız.

Niş bir pazarla başlayın

Amacınız günün sonunda büyük bir pazara ulaşmak olsa bile, küçük, niş bir pazarla başlamak önem taşıyor. Önce o pazarda kendinizi gösterip daha sonra yavaş yavaş büyüyerek sağlıklı bir gelişim izleyebilirsiniz. Ayrıca büyük pazarların rekabeti yeni ve daha küçük girişimler için daha zorlayıcı olacağından, bu uzun soluklu sürecin henüz ilk adımında motivasyonunuzu kaybetmek yerine, adım adım ilerleyerek kendinize olan inancınızı tazeleyebilirsiniz.

Sağlam bir pazarlama planınız olsun

Pazarınızı tanıdıktan sonra ona nasıl ulaşacağınıza dair bir plan yapmanız gerekiyor. Tekrara düşmemek için bu planları hızlı bir şekilde hayata geçirmeniz önem taşıyor.

Neredeyse tüm pazarlama taktikleri neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için biraz deneme yanılma gerektiriyor. Eğer bir taktiğin işe yaradığını görürseniz, girişiminiz için ona yatırım yapmaktan ve geliştirmekten çekinmeyin.

Çalışanlarınızı doğru seçin

Girişiminizi büyütme yolunda başkalarının destek ve uzmanlığından faydalanmak önem taşıyor. Bu nedenle doğru ekiple yola çıktığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Yolculuğunuzun henüz başlarında, kaynaklarınız kısıtlıyken ekibinizde gerçekten kimlere ihtiyaç duyduğunuzu net bir şekilde belirlemek de önemli konular arasında yer alıyor. Örneğin mali işleriniz için bir muhasebeciyle el sıkışmak yerine, finansal yazılımlardan yararlanabilir ve bütçenizi, daha fazla ihtiyaç duyduğunuz, farklı bir alan için değerlendirebilirsiniz.

Yatırımlarınızı akıllıca yönetin

Başarılı bir girişime sahip olmak için paranızı yönetme ve düşük bir bütçeyle çalışma konusunda da iyi bir strateji belirlemiş olmanız önem taşıyor. Operasyonunuzun her bölümünün kendine ait bir bütçesi olacağından bunun dışındaki gereksiz harcamalardan kaçınmanız gerekiyor. Ayrıca girişiminizin önemli dönüm noktalarına ulaşırken bütçesini karşılamak için neye ihtiyacı olduğunu da bilmenizde fayda var.

Tüketiciye odaklanın

Dinlemek ve anlamak, her sektörde hayati önem taşıyor. Girişiminizin başarıya ulaşması ve büyümesi için olumlu ya da olumsuz tüm müşteri geri bildirimlerini dinlemeniz, ürün ya da hizmetlerinizi hedef pazarınızın ihtiyaçlarına göre geliştirmeniz gerekiyor.

Kaynak: https://www.startupgrind.com/blog/5-tips-to-help-you-build-a-successful-startup/

Görsel Kaynak: https://www.shutterstock.com

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close