Önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Google, geçtiğimiz yıl enerji tüketiminin tamamını yenilenebilir enerjiden karşılamayı hedeflediğini açıklamıştı. Şirket, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla bu hedefe ulaştığını duyurdu.

Hiper ölçekteki şirketlerin dünya çapında gelişmekte olan veri merkezlerinin sayısına baktığımızda kullandıkları enerji biraz korkutucu olabiliyor. Ancak Google, 2017 yılı içinde harcadığı tüm enerjinin yerine yenilenebilir temiz enerji satın aldığını açıkladı. Bu oldukça iyi bir haber olsa de yüzde yüz yenilenebilir enerji kullanmanın yerini tutmuyor.

Google’ın gerçekleştirdiği bu satın almayı bir karbon ofset olarak düşünün. Her türlü kirli enerjiye karşılık gelen miktarda yenilenebilir enerji satın alınıyor. Google’ın yaptığı bu hareket çevre için ideal bir yöntem olmasa da doğru yönde atılmış bir adım olarak nitelendiriliyor.

Google’ın Teknik Altyapı Kıdemli Başkan Yardımcısı Urz Hölzle, şirket blogunda kullandıkları elektriği dünya çağında satın alınan yenilenebilir enerji ile eşitlediklerini açıkladı. “Tükettiğimiz her kilovat saat için, özellikle Google’a özel olarak inşa edilmiş rüzgar ve güneş enerjisi çiftliklerinden temiz yenilenebilir eşdeğer kilovat saat yenilenebilir enerji ekliyoruz. “

Karbonsuz Yarınlar İçin Yenilenebilir Enerji

Hölzle yazısının devamında Google’ın bu konuda en güçlü şirket olduğunu belirtiyor. Hatta Google’ın yenilenebilir enerji projelerinden elde edilen 3 milyar watt’lık (3GW) enerji üretimini 3 milyar dolar değerindeki enerji yatırımları karşılığında satın aldığını iddia ediyor. İddiasını güçlendirmek isteyen Hölzle aşağıdaki grafiği paylaştı.

Bu program bizim için bir ilk adım niteliği taşıyor. Ancak karbonsuz bir gelecek için önemli bir kilometre taşı olduğu da bir gerçek. Yenilenebilir enerjilerin ve diğer karbon içermeyen enerji kaynaklarının operasyonlarımızı gerçekleştirebildiği bir noktaya ulaşmak istiyoruz. Oraya ulaşmak için teknoloji, politika ve yeni anlaşma yapılarını bir araya getireceğiz.

Google bir gün tüm enerji gereksinimlerini yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi umut ediyor. Ancak o zamana kadar bu yöntemi kullanarak yenilenebilir enerji açığını kapatacak.

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close