Şikago Belediye Başkanı Rahm Emanuel, geçtiğimiz günlerde Elon Musk’a ait Boring Company’nin O’Hare Havaalanı ile şehir merkezi arasına milyonlarca dolar maliyetinde hızlı bir toplu taşıma bağlantısı kuracağını ve işletmesini üstleneceğini açıkladı.

Şirket, şehir merkezinden 37 blok ötedeki O’Hare Havaalanı’na yaklaşık 12 dakikada ( tek yön) ulaşmayı hedefliyor. Normalde bu iki nokta arası 6 saat ve yolculuk şehir merkezindeki Blue Line araçları ile yaklaşık 40 dolara mal oluyor. Ancak proje bu süreyi gidiş dönüş yarım saatin altında tutmak istiyor. Şirket yolculuğu yüzde yüz elektrikli araçlar kullanarak yapmayı planlıyor. Ayrıca projenin tüm giderleri de Boring Company tarafından karşılanacak.

Fakat bunun için şirketin daha fazla “flamethrower” satıp satması gerekmediği hala belirsiz. Anlaşmaya göre Elon Musk, projenin maliyetlerini karşılayacak ve proje hayata geçtiğinde de sistemin transit ücretlerinden, reklam gelirlerinden ve araç içi alışverişlerden pay alacaktı. Diğer bir deyişle Musk, 12 dakikalık yolculuk esnasında büyük olasılıkla araç içi dokunmatik ekranlar kullanarak kulaklık vb. şeyler satın alan insanların gelirleriyle bu projeye fon sağlamayı amaçlıyor. Yetkililer bu projenin 1 milyar doların altında bir maliyete sahip olmasını umuyor.

 

Bu proje elbette Musk’ın hayalperest tünel projesine verilen en büyük destek. Boring Company sadece 18 ay önce faaliyete geçti. Şu an Los Angeles’da bulunan 6,5 km.’lik  bir test tüneli kazma haklarını elinde tutuyor ve Washington DC’de tünel kazmaya başlamak için bir ön izin almış durumda.

Belediye Başkanlığı, Boring Company ile ilgili merak edilen birkaç ayrıntı daha paylaştı. Bu açıklamaya göre her bir araç 16 yolcu ve bagajlarını taşıyabilecek. Boring Company,her 30 saniyede bir karşılıklı kalkacak olan araçlarla ulaşımın mevcut araçlardan daha az maliyetli olmasını planlıyor. Şirket ayrıca 37. blokta yer alan ve henüz tamamlanmamış metro istasyonunu kullanacak ve O’Hare’de yeni bir istasyon daha oluşturacak. Planlanan rota, kuzeybatıdan doğrudan şehir merkezine doğru oluşturuldu. Proje ile ilgili her ayrıntı sözleşme müzakeresi sırasında kesinliğe kavuşacak.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close