Yeni bir iş kurma hayaliniz varsa, girişiminizi hayata geçirmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalar bulunuyor. Peki, girişiminizin başarılı olmasını sağlayacak bu noktalar arasında neler yer alıyor?

1) Hobi ile işiniz arasındaki ayrımı belirleyin

Birçok kişi, minimum düzeyde satış yapıyorsanız veya tam zamanlı satış yapmıyorsanız, bir işletmeniz yerine bir hobiniz olduğunu düşünüyor. Bu noktada, uyumlu olduğunuzdan emin olmak ve beklenmedik ceza ve ücretlerden kaçınmak için satışlarınızla ilgili hem ulusal hem de yerli kuralları anlamak önemlidir.

2) Yasal yükümlülüklerinizi anlayın

İşletmenizi kaydettirmek ve uyumluluğu devam ettirebilmek için yasal olarak ne yapmak zorunda olduğunuzu belirlemek amacıyla öncelikle ne tür bir iş yapısına sahip olacağınıza karar vermelisiniz. İşletme yapısı; bir işletmenin nasıl kayıtlı olduğunu, nasıl faaliyet gösterdiğini ve ne tür vergilendirme seçeneklerine sahip olabileceğini tanımlar.

İşletmenizin hangi sektörde olduğuna karar vermek önemlidir çünkü her türün farklı kayıt işlemleri ve vergi sonuçları vardır. Başlamak istediğiniz iş yapısının sektörünü belirledikten sonra işletmenizi kaydetmeniz gerekecektir.

3) Mali durumunuzu anlayın

İşletmenizi kaydettirmek, işletmenizin şehir ve ilçe gerekliliklerine göre yasal olarak faaliyet göstermesini garanti eden çeşitli ücretler gerektirecektir. Ek olarak, bazı endüstriler düzenli olarak yenilenmesi gereken özel lisansları ve kayıtları gerektirir.

4) Vergileri anlayın

İşletmenin mali kayıtlarını tutmak için bir yöntem planlamanız gereklidir. İşletmenizin mali kayıtlarını tutmakla yükümlü olmanız; satışlarınızı, masraflarınızı ve işletmenize giren ve çıkan nakit akışını takip etmek anlamına gelir.

5) Operasyonel yükümlülükler

Ürünlerinizi üretmek, hizmetleri yürütmek ve satış yapmak işinizin önemli parçalarıdır; ancak bir işletmeyi günlük olarak yönetmek, işinizi ayakta tutmak, sürdürmek ve büyütmek için gerekli olan birçok başka öğeyi de içerir. Pazarlama, muhasebe, envanter, nakliye, müşteri hizmetleri, planlama, operasyonel yazılım, rezervasyon, planlama ve sözleşmeler, faturalandırma ve ödemeler gibi işletmeniz için önemli olan noktaları nasıl ele alacağınızı düşünün ve bir plan yapın.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/starting-a-business/dont-start-a-business-until-you-consider-these-5-things/472442
Görsel Kaynak: https://www.shutterstock.com/tr

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close