Otomotiv sektörü her geçen gün gelişirken bu alanda faaliyet gösteren girişimlerin sayısı da artmaya devam ediyor. Bu girişimlerin sunduğu yenilikçi çözüm ve teknolojiler ise sektörün geleceğini şekillendiriyor.

Otomotiv ve mobilite alanında inovatif teknolojiler geliştiriyorsanız, bu konuda size ilham verebilecek girişimleri takip etmek isteyebilirsiniz.

 

Haze Otomotiv

Kanada merkezli bir girişim olan Haze Otomotiv, karbon fiber araç çerçeveleri üretiyor. Karbon çerçevelerin kullanımı; aracın boş ağırlığını azaltarak elektrikli araçların pil aralığını ve performansını uzatıyor ayrıca aracın su altında kalması durumunda, yolcuların güvenli bir şekilde çıkmalarına olanak tanıyan bir kaçış sistemi oluşturulmasına da yardımcı oluyor. Bu tarz bir teknolojinin benimsenmesi, otomobil üreticilerinin daha güvenli ve daha güçlü ürünler üretmesine olanak tanıyor.

 

H2X Global

Avustralya merkezli H2X Global, hidrojen yakıt hücreli elektrikli araçlar üretiyor. Akülü elektrikli araçlara kıyasla daha uzun menzil ve daha hızlı yakıt ikmali sağlamak için hidrojen yakıt hücresi teknolojisinden yararlanan girişim, işletmelerin verimlilikten ödün vermeden operasyonlarını karbondan arındırmalarına yardımcı oluyor.

 

OxidOS Otomotiv

OxidOS Otomotiv, otomotiv yazılımı orijinal ekipman üreticileri ve geliştiriciler için güvenli bir işletim sistemi ve geliştirme araçları sunuyor. Girişimin açık kaynaklı yazılımı, donanım belleği koruma çözümleri ve modern geliştirme araçlarıyla RISC-V’ye hazır bulunuyor. Ayrıca elektronik kontrol birimleri ile daha hızlı entegrasyon için hem Rust tabanlı hem de yalıtılmış eski C ve C++ kodlarını destekliyor. Bu da otomotiv üreticilerinin pazara çıkış süresini hızlandırmasına, geliştirme maliyetlerini düşürmesine ve güvenlik sorunlarını azaltmasına olanak tanıyor.

 

U Power

Çinli bir girişim olan U Power, akıllı elektrikli araçlar üretiyor. Girişimin şasisi UP Super Board; sürücü koltuklarının, sürüş stillerinin ve yapay zekâ destekli uyarlanabilir süspansiyonların serbestçe düzenlenmesine olanak tanıyor. Girişim, performans iyileştirmesi için kablolu şasi gibi teknolojiler kullanıyor. Ayrıca takılabilir tasarıma sahip halka ağ tabanlı elektrik ve elektronik mimarisi gibi özelleştirilmiş akıllı bir deneyim sunuyor.

 

Pitcraft

Hindistan merkezli girişim Pitcraft, araç bakımı için yapay zekâ odaklı çözümler sunuyor. Girişimin prognostik sistemi, araç sağlık durumunu güvenilir ve gerçek zamanlı olarak tanımlamasına yardımcı oluyor ve bakım ekiplerinin, sorunları, araç bozulmadan önce düzeltmesine olanak tanıyor. Girişim aynı zamanda araç kullanım profillerine göre kişiselleştirilmiş onarım önerileri de sunarak araç sahiplerinin arızayla karşılaşma olasılığını en aza indiriyor.

 

Geleceğin Otomobil Teknolojilerini İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programı ile Geliştir!

Otomotiv endüstrisi ve mobilite alanında çözümler üretecek girişimciler OİB’in gücüyle İTÜ Çekirdek’İn #Otomotiv Programı’nda destekleniyor. Hızlı gelişen teknolojilere uyum sağlayan, inovatif fikirleri hayata geçiren ve otomotiv sektörüne katkı sağlayacak girişiminle seni İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programı’na bekliyoruz. Hemen başvur!

 

Kaynak: https://www.startus-insights.com/innovators-guide/automotive-startups/

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close