İTÜ Çekirdek girişimlerimizin yatırım serüvenlerini mercek altına aldığımız röportaj serimizden herkese merhaba! Yatırıma Giden Yol serimizin bu haftaki konuğu; Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcıları tarafından 5 milyon TL değerleme üzerinden yatırım alan Melo App! Sorularımızı, Melo App Kurucusu Melis Bilgili Baki yanıtlıyor!

Röportaj serimizin tüm girişimcilerimize ve girişim adaylarına ilham olmasını umuyoruz. Aklınıza takılan herhangi bir soruda, https://blog.itucekirdek.com/iletisim/ adresinde yer alan mesaj kutucuğunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Merhaba, sizi ve Melo App ekibini okuyucularımıza tanıtmak isteriz.

melo_app_kurucusu_melis_bilgili

Merhaba, ben Melis Bilgili Baki, Melo App’in kurucusuyum.  9 yıldır güzellik sektörünün içerisindeyim. Uzun yıllar global bir kozmetik firmada bölge yöneticisi olarak görev yaptım, bu da ülkemizdeki birçok sektör açığını görmemi sağladı. Kurucu Ortağımız Çağdaş Emek, uzun yıllardır yerli ve yabancı girişimler için teknoloji geliştirme ve ürün yönetimi yapıyor. Melo App güzellik ve teknoloji alanında uzmanlaşmış genç ve dinamik 8 kişilik bir ekipten oluşuyor.

Melo App nedir? Ne yapar?

Melo App bir dijital güzellik asistanı. Daha uzun ifadeyle; en yetenekli kişisel bakım ve güzellik uzmanlarını bir araya getirerek bu hizmetlere ihtiyacı olan müşterilerin, istediği uzmandan istediği yer ve zamanda kolayca randevu almasını ve güvenli ödeme yapmasını sağlayan bir mobil uygulama. Melo App olarak, sadece müşteriyi ve uzmanları bir araya getirmiyor, seçkin kozmetik markalarının deneme veya orijinal boy ürünlerini de randevularda hediye ederek “yeni ürünlerin” keşfedilerek deneyimlenmesine imkân sağlıyoruz. Türkiye’de İstanbul ve Ankara başta olmak üzere toplam 15 şehirde binlerce Melo profesyoneli ile on binlerce müşterimizin 200’e yakın kişisel bakım ve güzellik hizmetini bulunduğu konumda almasına imkan sunuyoruz.

melo_app_ara_yuz

“Melo App’ten önce, güzellik sektöründe çalışan profesyonellerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri, çalışmalarını profesyonel şekilde yürütebilecekleri bir platform yoktu.”

Melo App’in bir kuruluş hikayesi var mı?

Her şey bir makyaj sanatçısı olarak kendime şu soruyu sormam ile başladı: “Teknoloji bu denli hayatımızın merkezindeyken, neden mesleğimi dijitale taşıyarak insanların güzellik ve kişisel bakım alanındaki ihtiyaçlarını online bir hizmet ile karşılamıyorum?” Melo’dan önce, güzellik sektöründe çalışan profesyonellerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri, çalışmalarını profesyonel şekilde yürütebilecekleri bir platform yoktu. Müşteriler sadece özel günlerinde kuaförünü ve makyaj sanatçısını eve çağırabiliyordu. Oysa İstanbul gibi trafiğin ve şehir hayatının yoğun olduğu pek çok şehirde, birçok kadın ve erkek güzellik merkezlerine gitmek için büyük bir zaman harcıyordu. Üstelik hamile, hasta, yaşlı ya da yorgunsanız; bebeğiniz ya da çocuğunuz varsa, mahremiyet ya da hijyen endişeleriniz nedeniyle dışarı çıkamıyorsanız bakımlı olmak hiç de kolay değildi. İşte Melo App tam da burada devreye girdi!

“Türkiye’ye bu sistemi getiren ilk startup’ız!”

Rakiplerinizden sizi ayıran özellik nedir?

Bunu, Türkiye’ye bu sistemi getiren ilk startup olmamız, içeriye kayıt olan uzmanları büyük bir başvuru sürecinden geçirerek ‘en yetkin’ uzmanları kabul etmemiz, kurucuların güzellik ve teknoloji alanında uzmanlaşması ve marka iş birlikleri yapmamız olarak 4 başlıkta açıklayabilirim.

melo_app_ara_yuz_2

Yakın zamanda bir yatırım aldınız. Süreç nasıl gelişti, kimler katıldı, neler yaşandı bu süreçte?

Melo App olarak, şu ana kadar iki yatırım aldık. Birincisi 2 milyon TL değerleme üzerinden 200.000TL’lik bir yatırım. Bu yatırımı teknolojimi geliştirmek için değerlendirdik Temmuz aynıda ise   5 milyon TL değerleme üstünden 682.000 TL’lik ikinci yatırımımız aldık Son yatırımımızı, pazarlama çalışmaları için kullanacağız.

“Uzun vadede hedefimiz, “güzellik denince ilk akla gelen uygulama” olmak!”

Melo App olarak hedefleriniz neler?

Şu anda odak noktamız İstanbul, Ankara ve İzmir dahil hizmet verdiğimiz 15 şehirde en kaliteli hizmeti en hızlı şekilde ulaştırmak. Bunun için ideal süremiz 20 dakika. Melo App güzellik hizmetinin yanında güzellik ürünlerini satmaya da Ağustos ayı itibarıyla başladı. Böylece uzun vadede ‘güzellik denince ilk akla gelen uygulama’ olma yoluna da bir adım daha yaklaşmış bulunuyoruz. Hedefimiz önce ülkemizde sonra ise MENA bölgesinde lider güzellik uygulaması olmak.

Bir girişimci olarak mutlaka inişleri ve çıkışları yaşamışsınızdır. Peki, yapamayacağım artık deyip, bırakma noktasına geldiğiniz oldu mu?

Bu nokta bir girdap gibi, sürekli seni içine çekiyor; etrafında en az 1000 tur atmışımdır ama hiçbir zaman beni içine çekmesine izin vermedim. Eskiden küçük bir olayda aklıma gelirdi ama işler büyüdü, Melo App sayesinde yüzlerce uzman ek gelir kazanıyor, birçoğu bu geliri daha yüksek olduğu için çalıştığı salonu bıraktı, aynı şekilde bu hizmetleri almakta zorlanan binlerce müşteri için ilk defa bakım hizmetini evinde almak mümkün oldu. Kulaç atmayı bırakmak ve girdaba kapılıp gitmek daha konforlu geliyor ama artık sanırım artık kas yaptım diyebilirim.

“Girişimciler, yatırım ararken diğer yandan ürün ve projelerini de geliştirmeye devam etmeli!”

Yatırım almak isteyen ya da yatırım turunda olan girişimlere tavsiyeniz ne olur?

Yatırım almak da iş görüşmesine girmek gibi git gide öğrenilen ve her görüşmede daha iyi hale gelinen bir konu. Ne kadar çok görüşme yaparsanız o kadar gelişiyorsunuz. Eğer daha önce bir iş deneyiminiz yoksa o ‘ilk işe’ girmek zor oluyor.  Ancak bir işe girdiniz mi, diğer işlerden kabul almanız daha kolay bir hale geliyor. Aynı şekilde ilk işe girerken harcadığınız süreyi sadece iş aramakla geçiriyor, kendinizi geliştirmiyorsanız dezavantajlı durumdasınız.  Yatırım arama süreci de tam olarak böyle. Yatırım ararken bir yandan ürün, proje ve dolayısıyla kurucu da gelişiyorsa, aranan yatırımın bir şekilde girişimciyi bulacağına inanıyorum. Yüzlerce ülke, binlerce yatırımcı ve milyonlarca ihtimal var ne de olsa.

Sektörünüzün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evde güzellik hizmeti sektörü Melo App’ile ülkeye giriş yaptı, pandemi ile birçok kişinin göz bebeği oldu ve elbette ilk rakipler bu dönemde kendini gösterdi. Elbette hem ülkemizde hem de globalde bu alanda hızla çıkan girişimlerden tutunamayanlar oldu. Ancak artık eve gelen ürün ve hizmetler lüks olmaktan çıktı, bir ihtiyaç haline geldi. Güzellik sektörü ise pandemi de dahi çift haneli büyümeye devam etti.

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close