İTÜ Çekirdek girişimlerimizin yatırım serüvenlerini mercek altına aldığımız röportaj serimizden herkese merhaba! Bu röportaj serimiz ile İTÜ Çekirdek girişimlerimizi yakından tanıyarak, yatırım alma süreçlerine tanık olacağız. Röportaj serimizin girişimcilerimize fayda sağlamasını umuyoruz. Aklınıza takılan herhangi bir soruda, https://blog.itucekirdek.com/iletisim/ adresinde yer alan mesaj kutucuğunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Keyifli okumalar dileriz!

Yatırıma Giden Yol röportaj serimizin ikinci konuğu, kısa/orta vadeli ev kiralamalarında, 15+ platformda profil yönetimi, ilan optimizasyonu, dinamik fiyatlandırma ve teknoloji destekli operasyonel destek hizmeti sunan, ev sahipleri ve misafirler için süreci uçtan uca yöneten Missafir! Missafir’in Kurucusu Mehmet Yüksel sorularımızı yanıtlıyor!

Missafir’in Kurucusu Mehmet Yüksel

Mehmet Bey merhaba, sizi ve Missafir ekibini okuyucularımıza tanıtmak isteriz.

Merhaba, ben Mehmet Yüksel, Missafir’in Kurucusuyum.

Endüstri ve Makine mühendisiyim. Dört farklı alanda Yüksek Lisans yaptım. İlk olarak Marmara Üniversitesi Mühendislik Yönetimi, sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Yönetimi ve sonrasında Galatasaray Üniversitesi’nde Pazarlama bitirdim. 2014 yılında ilk profesyonel çalışma hayatına başladım ve bir süre Planlama Mühendisi olarak çalıştım. Sonrasında Jean Monnet bursu ile İngiltere’de Warwick Üniversitesi’nde Uluslararası Teknoloji Yönetimi masterı yaptım ve daha sonra o dönemde Avrupa’nın en hızlı büyüyen start-uplarından biri olan HelloFresh’de Planlama Yöneticisi olarak 2 yıl çalıştım. 2018 Kasım ayında Missafir projesini hayata geçirmek için Türkiye’ye döndüm ve şu an Missafir’in büyümesi için CEO görevini yerine getiriyorum.

Yola çıkarken projeye ve bana ilk inanan takım arkadaşım Cem Oktay oldu. Daha önce başarısız bir girişim hikayesi ve turizm ve otelcilik alanında tecrübesi var. Cem, Missafir’de evlerin Missafir evine dönüşüm sürecini ve ev sahibi ilişkilerini yönetiyor.

Enis Yangın, Operasyon ve Misafir Deneyimi Direktörümüz. Enis’in daha önce konaklama endüstrisinde birçok farklı şirkette iş geliştirme ve operasyon yöneticiliği tecrübesi var. Misafirlerin evlerimizde yaşadığı deneyimi ve evlerle ilgili tüm operasyonel süreci yönetiyor.7/24 çalışan bir organizmanın yöneticiliğini yapıyor.

Şu anda takımımız toplam 21 kişiden oluşuyor.

Missafir nedir? Ne yapar?

Missafir, kısa/orta vadeli ev kiralamalarında: 15+ platformda profil yönetimi, ilan optimizasyonu, dinamik fiyatlandırma ve teknoloji destekli operasyonel destek hizmeti sunan, ev sahipleri ve misafirler için süreci uçtan uca yöneten bir Proptech start-up.

Ev sahiplerinin evlerini, hiçbir sıkıntıya ve strese girmeden evin kiralanma süreci ile ilgili her şeyin Missafir tarafından yönetildiği bir dünya düşünebilirsiniz. Ev sahibine özel oluşturduğumuz panel üzerinden, evine gelen misafirleri, kazancını ve gerekli tüm bilgiye ulaşabildiği dijital ve şeffaf bir ortam sunuyoruz. Gelen misafirler için ise 7/24 iletişim desteği, dijital ev kullanım kılavuzu ve lokal deneyimler için önerilere kadar kaliteli ve güvenilir bir konaklama tecrübesi yaşaması için birçok hizmet sunuyoruz. Böylelikle, evinin potansiyelini stressiz bir şekilde hayata geçiren ev sahipleri ve kaliteli/güvenilir hizmet alan misafirler yaratıyoruz.

“2018 Kasım ayında çıktığımız yolculukta şu anda 7 şehirde 200+ ev sahibine hizmet vererek büyümeye devam ediyoruz.”

Missafir’in bir kuruluş hikayesi var mı?

Missafir’in tohumları 10 yıl öncesine dayanıyor diyebilirim. 2010 yılında ilk yurt dışında yaşama tecrübemde kısa dönemli kiralık evlerin ve paylaşımlı evleri tecrübe ettim. Yaşadığım tecrübeyi farklı bir konseptle 2011 yılında İstanbul’da paylaşımlı ev (co-living) yönetimi ile hayata geçirdim. 2015 yılı sonrasında İngilitere’de Airbnb aracılığıyla kiralamalar yaparken hem ev sahibi tarafında hem de misafir tarafında birçok problem olduğunu gördüm ve bu problemleri ancak dijital operasyon destekli bir platform ve profesyonel yönetimle olabileceğini düşündüm. Uzun bir süre iş modelini kurgulayarak ve pazar analizi yaparak geçirdim. İstanbul’un potansiyelinin bu proje için uygun bir lokasyon olduğuna karar verdim ve Türkiye’ye Missafir hayaliyle geri dönüş yaptım. 🙂

2018 Kasım ayında çıktığımız yolculukta şu anda 7 şehirde 200+ ev sahibine hizmet vererek büyümeye devam ediyoruz.

Missafir, 12,4 milyon TL değerleme ile yatırım aldı!

Yakın zamanda bir yatırım aldınız. Süreç nasıl gelişti, kimler katıldı sürece, neler yaşandı?

Çok kısa özetlemek gerekirse çok uzun ve zor bir süreç oldu. 🙂 Yatırım turuna çıkarken 1 ay olarak hedeflediğim süre, duyan yatırımcılar tarafından çok absürt olarak görülüyordu. Türkiye’de yatırım sürecinin bu kadar kısa olmadığını biraz acı tecrübe ederek haklı olduklarını gördüm. 🙂  Kasım ayında katıldığım İTÜ Çekirdek Demo Day’de tanıştığım yatırımcıların ilgisi ile yatırım turuna başladık, bu süreçte çok fazla yatırımcı ile görüştüm. Ayrıca, Big Bang 2019’da fuayede de tanıştığımız yatırımcılar oldu. Bu şekilde başlayan süreç 2020 Nisan ayında (5 ay) tamamlandı. Tabii bu süreçte COVID-19’dan dolayı yaşadığımız şansızlığın da etkisi de var. Aslında, Şubat ayı sonunda yatırım sürecini tamamlamış ve imza sürecine geçmiştik. Mart ayı başında pandemi ilan edilmesiyle tam sözleşmeler imzalanma aşamasında tüm süreç altüst oldu. Sürece tekrar başlamak zorunda kaldık. Her yatırımcıyı bir kez daha ikna etmem gerekti ve bu hiç kolay olmadı. J Sonuç olarak böyle kötü bir dönemde bana ve Missafir’e inandıkları ve bu süreci başarı ile tamamlamada destek oldukları için hala çok müteşekkirim.

İlk olarak 2019 Haziran ayında start-up eğitimleri aldığımız ve bize mentörlük yapan Mehmet Onarcan’ın 2019 Kasım ayında lider yatırımcı rolünü üstlenmesi ile yatırım turu sürecimiz başladı. Aynı dönemde Proptech alanında önde gelen isimlerden biri olan seri girişimci Mete Varas’ da danışmanlığımızı yapmaya başlamıştı. Hızlandırma programını başarı ile tamamladığımız KWORKS-UNVEST, Careem’in Uber’e 3.2 milyar dolara exit etmesinde rol alan büyümeden sorumlu eski başkan yardımcısı Emre Tok, Garaj Sepeti’nin kurucusu Mehmet Çelikol, StartupMarket.co kurucusu Serkan BağçeSercan AlıcıBahar Gücüyener Pardorokes ve Keiretsu Forum Türkiye ağının melek yatırımcılarından Alper Şener gibi isimler yer aldı.

Missafir’in hedefleri neler?

İlk olarak İstanbul’da başladığımız operasyona, Bodrum, Çeşme, Göcek, Fethiye, Sapanca, Antalya, Kocaeli ve Ankara’da devam ediyoruz. Büyümemizi organik olarak, büyükşehir merkezleri, yazlık ve kışlık evlerin yoğunlukta olduğu bölgelere açılarak gerçekleştireceğiz.

Hedefimiz 2021 yılında Türkiye’de 15 şehirde hizmet vermek ve 4. çeyrekte yurt dışına açılmak. İlk olarak Balkanlar, Doğu Avrupa ve Körfez ülkelerine açılarak önce bölgesel bir güç, ardından da batıya açılarak global bir marka olmayı hedefliyoruz.

“Girişimcilik çok normal ve düz bir yol değil, bunu bilerek yola çıktım. Bu yolculukta bence en önemli şeylerden biri, kararlılık ve inançla devam etmek (pes etmemek) ve başarma arzusu diyebilirim.”

Girişimci olarak mutlaka inişleri ve çıkışları yaşamışsınızdır. Peki, yapamayacağım artık deyip, bırakma noktasına geldiğiniz oldu mu?

Missafir’i hayata geçirmek için başlangıçta yaşadığım ilk 6 ay, uzun süre sonra ülkeye geri dönüş yaptığımdan dolayı adaptasyon, finansal olarak aldığım riskler ve yeni bir takım kurma süreci çok zorlu geçti. Birçok gece çalışarak sabahladım ve bu beni hiç yormadı, normal bir süreç olarak gördüm, ancak çalışmadan sadece işin içinden nasıl çıkacağımı düşünerek ve atacağım adımları planlayarak geçirdiğim geceler hayli fazlaydı. 🙂

2019 Mart ayında COVID-19 pandemi ilanıyla birlikte mobiletinin zayıflamış ve evleri doldurmada yaşadığımız problemler, yatırım sürecinin tehlikeye girmiş olması ve benim o süreçte İngilitere’den dönemememden dolayı takımı yönetmek, motive etmek ve onları bir arada tutmak da çok zor bir dönemdi. 🙂

Çok zorlandığım zamanlar çok oldu ancak bırakma noktasına hiçbir zaman gelmedim, geleceğimi de düşünmüyorum. Başarma sevdasıyla çıkılan bu yolda bu tür düşüncelerin kırıntısı dahi aklıma gelmiyor. Zaten girişimcilik çok normal ve düz bir yol değil, bunu bilerek yola çıktım. Bu yolculukta bence en önemli şeylerden biri, kararlılık ve inançla devam etmek (pes etmemek) ve başarma arzusu diyebilirim.

Yatırım almak isteyen ya da yatırım turunda olan girişimlere tavsiyeniz ne olur?

Öncelikle ürününüzün pazarda geçerliliğini kanıtlamaya çalışın (DeepTech kapsam dışı 🙂 ). İlk müşterilerin olması ve satışın gerçekleşmiş olması çok değerli. Oluşturduğunuz projeksiyonlardan ziyade gerçekleşmiş data/finansallar daha değerli, bu yüzden buralara daha önem verin.

Vizyonunuzda gitmek istediğiniz yer ile gerçek dünyanın örtüşmesi çok önemli. Dürüst ve şeffaf olmanız da sizinle yola çıkacak yatırımcılar için çok önemli dememe gerek yoktur diye düşünüyorum. 🙂

Yatırım süreci de düz bir yol değil. Ne istediğinizi ve onunla fikrinizi/şirketi nereye götürebileceğinizi çok iyi bilmeniz lazım. Buna inanan veya itiraz eden, hatta çok saçma yorumlar yapan yatırımcı adayları olacaktır. Ret aldığınızda üzülmeyin, aramaya ve anlatmaya devam edin. Sonuç sizin istediğiniz gibi olacaktır. 🙂

Sektörünüzün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kısa/orta vadeli ev kiralama sektörü dünya genelinde yıllık ortalama %30 büyüyor. Batıda, özellikle İngiltere ve Amerika’da çok daha gelişmiş ve sature olmaya başlayan bir pazar var. Ancak gelişmekte olan ülkelerde bu pazar daha yeni ve çok daha hızlı büyüyor. Şu an dünyada 9 milyon ev bu sektörde hizmet veriyor ve 2025 yılında bu sayının 25 Milyon olması ve otel sayısını geçmesi bekleniyor. COVID-19 etkisiyle insan davranışlarında ve konaklama tercihlerindeki değişimler de göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı büyüyeceğini söyleyebiliriz.

COVID-19 etkisi ile kısa-orta-uzun vadeli ev kiralamaların birbirine yakınlaştığı ve hibrid yönetimlerin oluştuğu bu pazarda konsolidasyonların daha hızlı olmasını ve yatırımların da çok hızlı artacağı bir döneme giriyoruz.

“Mayıs ayında aldığımız yatırımla birlikte COVID-19 etkilerini minimize ederek 3 kat büyüdük, 6 farklı şehire açıldık ve takım arkadaşı sayımızı da ikiye katladık.”

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Mayıs ayında aldığımız yatırımla birlikte COVID-19 etkilerini minimize ederek 3 kat büyüdük, 6 farklı şehire açıldık ve takım arkadaşı sayımızı da ikiye katladık. Şimdi, Missafir için yeni bir döneme giriyoruz. Bu ay yeni bir yatırım turuna çıkıyoruz ve gelecek ay sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Bu yatırımla birlikte gelecek yıl Türkiye’de 15 farklı şehirde olmayı ve sonrasında yurt dışına açılmayı hedefliyoruz. Yeni yatırım haberini ve önemli gelişmeleri de sizinle paylaşacağım! 🙂

Oya Ayanoğlu

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close