2020 yılının başından itibaren tüm dünyanın sorunu haline gelen COVID-19’un yayılmasını durdurmak ve ekonomik etkilerini en aza indirebilmek için devletler her geçen gün yeni çözümler üretiyor. Güney Kore de şubat ayından bu yana COVID-19 salgınıyla mücadele eden ülkelerden biri olarak temassız müşteri deneyimi, “Untact”i tasarladı.

Toplumsal teması en aza indirmeyi hedefleyen Güney Kore, Untact adını verdiği temassız hizmet sistemi ile online alışveriş, yemek siparişi, uzaktan sağlık hizmetleri gibi pek çok alanda çözüm sunacak.

Untact her ne kadar pandemi ile birlikte gündeme gelmiş olsa da bu aslında ülke için yeni bir sistem değil. Güney Kore; insanların giderek daha fazla çevrim içi etkileşime girmesi ve ülkedeki iş gücünün yaşlanmakta olmasından dolayı, uzun zamandır insan iş gücündense makinelerin ön planda olduğu bir gelecek öngörüyordu. Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ise COVID-19 salgınıyla birlikte o geleceğin, şimdiki zamana dönüştüğünü söylüyor.

Untact, her ne kadar 2017 yılından beri pazarlama çevrelerinde dolaşıyor olsa da salgınla birlikte gelen izole yaşam tarzı ve sosyal mesafenin “yeni normal” haline gelmesi; bu sistemi hastalığın yayılmasının durdurulması ve ekonominin canlanmasının anahtarı konumuna getiriyor.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, 76 trilyon won (62 milyar dolar) değerindeki “New Deal” programını hayata geçirerek uzaktan hizmetlere yönelik artan talebi karşılamayı amaçlıyor. Program dahilinde; yaşlılar ve diğer ihtiyaç sahipleri için dijital bakım hizmetlerinin sağlanması, uzaktan sağlık hizmetleri için 18 adet akıllı hastane inşa edilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin küçük şirketler için sanal konferans ve çevrim içi satış desteği sunmalarına yardımcı olunması gibi hedefler bulunuyor. Ayrıca “Untact” hizmetleri için de robot endüstrisi, drone’lar ve yüksek hızlı internet için da daha fazla yatırım yapılması öngörülüyor.

Temassız bir toplum inşa etmek, dışarıdan bakıldığında her ne kadar pek kolay görünmese de pek çok kişi; robotik baristalar, sanal makyaj stüdyoları gibi projeleri hayata geçirmiş bir ülke için “Untact” hizmetlerinin de gayet doğal bir ilerleme olduğunu düşünüyor.

Yararlanılan Kaynaklar:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-06-10/south-korea-untact-plans-for-the-post-pandemic-economy

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close